Home / Author Archives: BabinLek (page 60)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Природно отстранете го масното ткиво

Природно отстранете го масното ткиво

Масното ткиво е израсток на кожата кој може да се појави каде било на телото, а се состои од наталожени масни келии. Претежно претставува само естетски проблем кој не му штети на вашето здравје. Масното ткиво настанува без да го ...

Read More »

Чудотворна билка: Помага при лечење на многу болести, а чини само 10 денари

Чудотворна билка: Помага при лечење на многу болести, а чини само 10 денари

Кимот има навистина огромно благотворно дејство врз организмот. Семето било пронајдено уште во времето на Тутанкамон, а помага при многу болести. Содржи калциум, цинк, омега 3 киселини, фосфор, витамини Б1, Б2 и Б3, како и фолна киселина – витамини и ...

Read More »

Чешањето не е безопасно – ако се ве чеша еве од што може да боледувате

Чешањето не е безопасно – ако се ве чеша еве од што може да боледувате

Ве чеша целото тело, не престанувате да се чешате и мислите дека тоа е само моментален проблем. Но, секое чешање не е безопасно. Истражувањата на дерматолозите од Факултетот „Вејк Форест“ од Северна Каролина во САД, објавено во угледното научно списание ...

Read More »

Koските ослабуваат по 30та година

Koските ослабуваат по 30та година

Цврстинат на коските се намалува  по 30та години и како што  старееме се повеќе и повеќе се зголемува ризикот од остеопороза. За имате здрави коски, следете ги овие инструкции: – Преку исхрана треба да внесувате доволно количество калциум. За да ...

Read More »

Лицето е огледало на здравјето

Лицето е огледало на здравјето

Кога ќе забележите оток, сува кожа и темни кругови на лицето, имајте ја на ум оваа мапа, бидејќи вашата кожа се обидува да комуницира со вас и да ви ги открие проблемите на внатрешните органи… Методот кој се нарекува мапирање ...

Read More »

Руско-корејски рецепти: За срцето и заштита од тумори

Руско-корејски рецепти: За срцето и заштита од тумори

Tрадиционални лекови кои може да ги подготвиме дома и не треба да трошиме многу време и пари, а истовремено дејствуваат и како превентива: Лековит појадок *Брусница Веќе е познато дека се смета за една од најздравите зрнести овошја, а во ...

Read More »

Ако ги имате овие знаци – Телото ви е преполни со отрови

Ако ги имате овие знаци – Телото ви е преполни со отрови

Колку често се будите уморни и без енергија за секјдневните задачи кои од вас се очекуваат? Колку често се будите уморни и без енергија за секјдневните задачи кои од вас се очекуваат? Адитивите во намирниците, препаратите за чистење во домаќинството, ...

Read More »

Подалеку од ова масло – Поопасно е од белиот шеќер!

Подалеку од ова масло – Поопасно е од белиот шеќер!

За сите оние кои фантазираат или уживаат во радоста на јадењето здрава храна, сојата е активна состојка од истата. Може да се користи како замена за млеко (млеко од соја), или може да ги замени повеќето протеини (тофу) и може ...

Read More »

Зајакнете го имунитетот за само 15 секунди – Наједноставен метод

Зајакнете го имунитетот за само 15 секунди – Наједноставен метод

Професор д-р Сергеј Бубновски, познатиот Московски специјалист за кинези терапија, препорачува едноставна метода за зајакнување на имунолошкиот систем: кратко тапкање со боси нозе во ладна вода! Студен туш и ладната вода воопшто имаат долга традиција во многу култури, и со ...

Read More »

Болести кои не покажуваат првите симптоми, а може да бидат смртоносни

Болести кои не покажуваат првите симптоми, а може да бидат смртоносни

Некои болести се очигледни, но некои состојби се развиваат полека, па луѓето обично не ги забележуваат болестите додека не е предоцна. Поради тоа, важно е редовно да одите на прегледи и да го известите докторот за најмалите промени кои ги ...

Read More »
Scroll To Top