Home / бабини рецепти / Народен лек кој ја лечи и најтврдата кашлица, бронхит и ларингит

Народен лек кој ја лечи и најтврдата кашлица, бронхит и ларингит

Овој напиток може да ја излечи и најкомплицираната кашлица, која не успева да ја излечи современата медицина

cough-1359541447-article-0За подготовка на овој напиток треба прво да сварите 250 мл. млеко. Потоа додадете лажица путер и лажица мед. Промешајте и додадете добро изматена жолчка од јајце и ¼ лажичка сода бикарбона.

Ова е многу ефикасен народен лек кој лечи бронхитис, ларингитис и трахеитис кај деца и возрасни.

Лекот се зема пред спиење најмалку 5 дена.

Одлично средство за исфрлање на секрет (шлајм)

2 лажици маслиново масло

2 лажици сок од лимон

2 лажици вода

1 лажица мед

www.ringeraja.mk

13 comments

  1. llllllllllllllllllllllll

  2. a zolckata da se dodade vo zeskoto mleko ili izladeno i kolko vreme moze da se cuva vo frizider

  3. Кога се пие средството за исфрлање шлајм и дали се пие целото?

    • мислам дека не треба пред спиење, оти ќе кашлаш и нема да спиеш, преку ден можда…

  4. ова сто е за бронхитис се пие само 5 дена,или се прави пауза па се пие пак

  5. A LEKOT ZA ISFRLANJE NA SLAJM KAKO SE KONSUMIRA ILI KAKO SE KORISTI?

  6. a moze li od taj med so e kako sirup ili od obicnio med

  7. moze li toa so mlekoto da se koristi i ako prima terapija

  8. A ako sme alericni na med sto togas nie sme ustvari alergicni na polen,breza,topola,lipa,treva,kora od drvo na se 🙂 lek za nas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top