Home / бабини рецепти / Бабин лек од Кантарион – за Гастритис, рани и изгореници, депресија ….

Бабин лек од Кантарион – за Гастритис, рани и изгореници, депресија ….

Ова магично растение расте во висина од 60 см, има специфичен мирис, горчлив вкус, и богато е со железо, етерично масло, смола, каротин и витамин Ц.

Кантарионот (Hipericum perforatum L.) е повеќегодишна билка со жолти цветови која расте насекаде низ ливадите и планинските падини на европскиот континент и е исто така присутна на нашето поднебје.

KANTARION

Кантарионот содржи многубројни лековити состојки: етерични масла, јагленохидрати, белковини, пектинска и миристинска киселина, витамин Ц, танини (9-11%), смола, антоцијанини, хиперфорин и хиперицин кои му ја даваат црвената боја на неговиот сок, каротен, биофлавоноиди, холин, фитосерин и трагови од алкалоиди.

Кантарионот содржи и мелатонин, хормон кој се лачи во организмот при заспивање и е потребен за одржување на сонот (на овој начин кантарионот делува против несоница и помага за опуштање на организмот и емоционална добросостојба).

При внатрешна употреба, кантарионот делува на слузокожата на желудникот и помага во секрецијата на желудочниот сок и го олеснува варењето на храната.Тој исто така помага при стомачни грчеви, надуеност, хемороиди, ги ублажува болките при гастритис и помага при санирањето на чирот на желудникот и дванаесетпалачното црево. Оваа билка се користи и за третман на заболувања на респираторниот тракт како што се бронхитис, хронична кашлица, продуктивна кашлица, астма, бубрежни заболувања и воспаленија на мочниот меур, за подобрување на функцијата на црниот дроб и жолчката и сл.Оваа медицинска билка е позната по своите антибактериски, антивирални, антипаразитни, антивоспалителни и аналгетски дејства.

Масло за рани и изгореници

Четири лажици цветови од кантарион, ставете во тегла да стојат еден ден, да овенат малку. Потоа прелијте ги со еден литар маслиново масло, затворете ја теглата и оставете да стои шест недели. Со маслото премачкајте ги раните, осипот, изгорениците, хемороидите.

Вино за подобро варење

40 гр. цветови од кантарион се прелива со еден литар квалитетно бело вино и се остава да стои во топло место еден месец. Потоа исцедете го и пијте две чаши на ден пред јадење.

Чај за депресија

Измешајте еднаква количина на исушени цветови од кантарион и ајдучка трева,прелијте со 2 дл. врела вода и оставете го чајот да стои 10 минути. Пијте три пати на ден.

Чај за гастритис

Во 2 дл. врела вода ставете една лажичка исушени цветови од кантарион, покријте и оставете да стои 10-15 минути. Потоа исцедете и пијте три пати на ден, после јадење.

Масло од кантарион за рани и изгореници

Четири големи лажици цветови од кантерион ставете ги во тегла, и оставете два дена за цветовите да свенат. Потоа прелијте ги со едно литро маслиново масло и оставете да отстои 6 недели. Со ова масло можете да третирате рани, изгореници, па дури и хемороиди.

Кантарион и вино за подобро варење

Четириесет грама кантерион прелијте со еден литар бело вино. Оставете да отстои 30 дена на топло. По отстојувањето процедете и пијте по две мали чаши три пати дневно пред јадење.

Кантарион и ајдучка трева против депресија

Помешајте еднаква количина кантерион и ајдучка трева, прелијте со 200мл врела вода и оставете да отстои 10 минути. Овој чај пијте го три пати дневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top