Home / Author Archives: BabinLek

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Жан Митрев: Подобро носете шал, отколку заштитна маска ВИДЕО

Жан Митрев: Подобро носете шал, отколку заштитна маска ВИДЕО

Академик доктор Жан Митрев преку видео обраќање дава неколку препораки за тоа како луѓето да се заштитат од опасниот коронавирус. Според него, многу подобро е ако луѓето замотаат топол шал околу лицето, отколку да носат хируршки маски врз устата и ...

Read More »

Ова се МЕРКИТЕ на Влада за Корона вирусот !

Ова се МЕРКИТЕ на Влада за Корона вирусот !

Да се прекине воспитно-образовниот процес во градинките, основните и средните училишта во наредните 14 дена, на територијата на цела држава, а од работа да се ослободат вработените во училиштата. За еден родител на дете до 10 години да се дозволи ...

Read More »

Што му прави коронавирусот на телото – орган по орган

Што му прави коронавирусот на телото – орган по орган

Многу нешта не се познати за коронавирусот, но со сигурност се знае колку може да биде разорен за човечкиот организам. По тоа е сличен со други вируси што се пренесуваат од животни на човек, како што се САРС и МЕРС. ...

Read More »

Бабин лек од Кантарион – за Гастритис, рани и изгореници, депресија ….

Бабин лек од Кантарион – за Гастритис, рани и изгореници, депресија ….

Ова магично растение расте во висина од 60 см, има специфичен мирис, горчлив вкус, и богато е со железо, етерично масло, смола, каротин и витамин Ц. Кантарионот (Hipericum perforatum L.) е повеќегодишна билка со жолти цветови која расте насекаде низ ливадите и планинските падини на европскиот континент и ...

Read More »

Бојата на јазикот говори за вашето здравје – Црвен, жолт или шарен?

Бојата на јазикот говори за вашето здравје – Црвен, жолт или шарен?

Ако вашиот јазик има црвена боја (промената ќе биде суптилна, но сепак воочлива), тоа може да биде знак за недостаток од витамин Б12. Недостаток од тој витамин може да предизвика невролошки проблеми како и деменција при старост. Б12 е исклучително ...

Read More »

Оревот го намалуват холестеролот подобро од која таблета

Оревот го намалуват холестеролот подобро од која таблета

Може ли консумирањето на ореви да биде клуч за здраво срце? Новото истражување покажува дека тоа овозможува моментална заштита од срцеви болести. Редовното земање би овозможило и трајна заштита. Научниците забележало значително подобрување на нивото на холестеролот и флексибилност на ...

Read More »

Лек за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

Лек за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

За опуштање на мускулатурата,за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка 1 литар.медицински алкохол (90 % мислам дека е),2 табли аналгин,(андол или аспирин) и едно кутивче од 5 гр.ментол кристали. Сето ова го има во аптеките на ...

Read More »

Намалува болки, грчевите во бубрег – Лековитоста на пченкарната свила – стар „бабин“ лек

Намалува болки, грчевите во бубрег – Лековитоста на пченкарната свила – стар „бабин“ лек

Пченкарната свила многу долго се користи како природен лек, треба да се исече пред опрашувањето. Потоа се суши во сенка на умерена температура. Лековите е само онаа свила во време кога пченката е млада (млечна). Зрелата, сува и темна пченкара ...

Read More »
Scroll To Top