Home / аромо терапија

Category Archives: аромо терапија

Feed Subscription

Билки кои го „бркаат“ стресот од собата

Билки кои го „бркаат“ стресот од собата

Покрај тоа што го подобруваат квалитетот на воздухот и мирисот на собата, билките создаваат мирно чувство, кое е одлично за сите професии – од студенти до деловни луѓе. Сепак, доколку имате мал простор, тие бараат одговорност. Овие растенија толерираат малку ...

Read More »

Лаванда, ванила, јасмин – мириси за среќа, убавина и здравје

Лаванда, ванила, јасмин – мириси за среќа, убавина и здравје

Добро познато е дека мирисите ги оживуваат спомените. Веројатно тоа сте го доживеале кога некаде сте налетале на мирис на јаболки и цимет кој ве потсетува на Божиќ кај вашите баба и дедо па сте се почувствувале како повтроно да ...

Read More »

Лаванда, ванила, јасмин – мириси за среќа, убавина и здравје

Лаванда, ванила, јасмин – мириси за среќа, убавина и здравје

Добро познато е дека мирисите ги оживуваат спомените. Веројатно тоа сте го доживеале кога некаде сте налетале на мирис на јаболки и цимет кој ве потсетува на Божиќ кај вашите баба и дедо па сте се почувствувале како повтроно да ...

Read More »

Лавандата и нејзините лековити својства – ем смирува, ем лечи – еве што

Лавандата и нејзините лековити својства – ем смирува, ем лечи – еве што

Лаванда е грмушка која потекнува од Медитеранот. Таа е зимзелена и има сребрени лисја. Исцелителната сила доаѓа од боите и може да биде зачувана на неколку начини. Најпопуларниот е преку прибирањето на етерично масло. Се произведува исто и вода од ...

Read More »

Лаванда против депресија, цимет за концентрација – мириси кои влијаат на здравјето

Лаванда против депресија, цимет за концентрација – мириси кои влијаат на здравјето

Мирисите имаат огромно влијание на нашиот ум и тело. Тие можат да ни помогнат да се чувствуваме подобро. Некои мириси ја ублажуваат главоболката, додека некои опуштаат. Еве кои мириси влијаат позитивно на нашето тело и ум. Лаванда Мирисот на лаванда е одличен ...

Read More »

Ако лесно се нервирате секогаш имајте го ова со себе – ќе ве смири веднаш

Ако лесно се нервирате секогаш имајте го ова со себе – ќе ве смири веднаш

Ако лесно се „вжештувате“ или сте под стрес, како прва помош добро ќе ви се најде шишенце етерично масло. Проверете кое масло има доволно моќен мирис да ги смири напнатите нерви. Лаванда Едно од најпопуларните масла за смирување е маслото ...

Read More »

Не може поедноставно – Правете го ова на две недели и лицето ќе ви биде совршено чисто

Не може поедноставно – Правете го ова на две недели и лицето ќе ви биде совршено чисто

Кожата на лицето речиси невозможно е совршено да се очисти со препаратите за чистење и миење, ама затоа пак тука е парењето лице, прастара метода на нега на која речиси потполно заборавивме. Руската водителка на МТВ Anita Bhoumik не потсети на ...

Read More »

Како да си насадите лимон дома од семките на ова овошје

Како да си насадите лимон дома од семките на ова овошје

Дрвото на лимонот мирисa и ја полни куќата речиси исто како неговите плодови. Велат лесно е оваа грмушка да ја израснете и во вашиот дом – одлична е за во кујна или купатило. Еве ги инструкциите како да засадите: семките ...

Read More »

Пет неверојатни билки кои ќе ви ги смират нервите

Пет неверојатни билки кои ќе ви ги смират нервите

Живееме во време кога стресот е секојдневна појава, речиси е невозможно да го избегнеме. Но природата секогаш е на наша страна, а се што треба да направиме е да ја запознаеме подобро и да ги искористиме благодетите кои ни ги ...

Read More »
Scroll To Top