Home / нови лекови

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Ученик направил градник кој открива рак на дојка

Ученик направил градник кој открива рак на дојка

Ученик во средно училиште во Мексико дизајнирал градник кој помогнува во раната детекција на рак на гради. Земајќи ја својата мајка како инспирација (и двете гради ги загубила поради болеста) Хулиан Риос Канту нашол подобро средство за рано откривање на ...

Read More »

Хрватски научници тврдат дека нашле лек за рак – вирус од кокошки

Хрватски научници тврдат дека нашле лек за рак – вирус од кокошки

Група хрватски истражувачи тврди дека изолирала вирус кој многу силно ги разорува канцерогените клетки и може да стане вакцина или лек против човечки тумори, објавија денеска хрватските медиуми. Истражувањето го предводи професорот Хрвоје Мазија од Ветеринарниот факултет во Загреб, кој ...

Read More »

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

Шеесет и петгодишен Македонец е првиот пациент на кого му е ставен стент на каротида со новиот систем „неурогард“, кој го разви компанијата „Контего медикал“ од Јужна Каролина. Интевенцијата ја изврши д-р Сашко Кедев на Универзитетската Клиника за кардиологија. Со ...

Read More »

Тумори на дишното стебло ќе се острануваат без хирушки зафат на Пулмологија

Тумори на дишното стебло ќе се острануваат без хирушки зафат на Пулмологија

Сите видови тумори, полипи, кои растат во самото дишно стебло и прават опструкција со помош на крио сонда по пат на замрзнување и внесување бронхоскоп внатре во дишните патишта ќе може на Клиниката за пулмологија да се отстранат без да ...

Read More »

Откриена нова врска антибиотици, научниците се надеваат дека ќе помогне во спасувањето на милиони луѓе

Откриена нова врска антибиотици, научниците се надеваат дека ќе помогне во спасувањето на милиони луѓе

Истражувајќи примероци од почва, американските истражувачи открија нова класа на антибиотици кои можат да убијат бактерии отпорни на веќе постоечките лекови. Новата класа на антибиотици се нарекува малацидини, а се изолира од бактерии кои живеат во почвата. Доктор Шон Брејди ...

Read More »

Лек кој го уништува ракот ќе почне да се тестира на луѓе

Лек кој го уништува ракот ќе почне да се тестира на луѓе

Научен тим од Универзитетот Стенфорд, развил лек за рак, за кој тврди дека само со една инјекција во туморот стимулира имунолошка реакција на организмот која ги напаѓа и сите други тумори кои можеби метастазирале во телото. Ова значи дека лекот ...

Read More »

Направена програма која предвидува кога ќе умреме- 90% е сигурна

Направена програма која предвидува кога ќе умреме- 90% е сигурна

Научници од Универзитетот Стенфорд направиле вештачка интелигенциоја која со сигурност од дури 90 проценти може да предвиди кога пациентот во болница ќе почине. Иако се звучи прилично контроверзно, тим на научници тврди дека нивната работа драстично може да ја подобри ...

Read More »

Нема повеќе пломби – нов лек помага забите да се излечат сами

Нема повеќе пломби – нов лек помага забите да се излечат сами

Пломбите за заби ќе заминат во историјата благодарение новото откритие – лекот наречен Tideglusib. Лекот е развиен и се тестираше за Алцхајмерова болест, но се покажа дека исто така помага за поттикнување на природниот механизам на забите за раст, па ...

Read More »

Научниците развиле нов тест за крв што препознава осум вида на тумор

Научниците развиле нов тест за крв што препознава осум вида на тумор

Меѓународен тим на научници развил нов тест што проверува повеќе видови рак користејќи само примерок од крв. Истражувањето, предводено од научниците од училиштето за медицина „Џон Хопкинс“ од Балтимор, го развило тестот наречен „КанцерСик“, кој може да провери присуство на ...

Read More »

СЗО потврди дека медицинската мархиуана нема штетни последици

СЗО потврди дека медицинската мархиуана нема штетни последици

Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека медицинската марихуана нема штетни последици по здравјето. После долги години претпоставки за можни нуспојави, СЗО објави дека активниот канабиноид ЦБД во медицинската марихуана не влијае штетно на здравјето, туку е полезен за лекување епилепсија ...

Read More »
Scroll To Top