Home / нови лекови (page 10)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Кубанска вакцина го претвора ракот во хорнично заболување – го продолжува животот на болни од рак на бели дробови

Кубанска вакцина го претвора ракот во хорнично заболување – го продолжува животот на болни од рак на бели дробови

Кубанска вакцина против рак на белите дробови го трансформира канцерот во хорнично заболување и ги одржува во живот пациентите кои редовно ја примаат, тврди кубанскиот имунолог Педро Камило Родригес. Родригес, кој е раководител на тимот што ја создаде терапевтската вакција ...

Read More »

Ова е првиот робот- хирург/Видео

Ова е првиот робот- хирург/Видео

Мал робот кој од докторите се употребува за хируршки зафат со мининална штета е снимен како ја шие кожинката на зрно грозје во текот на неверојатно деликатна операција. Роботот е дел од хируршкиот систем Да Винчи, кој хирурзите почнале да ...

Read More »

Е-капсула ќе ги открива сите болести

Е-капсула ќе ги открива сите болести

Човекот ќе може да открие гасови во цревата и резултатите од истражувањето да се појават директно на екранчето на смартфонот.Такво е откритието на научниците од Кралскиот институт за технологија во Мелбурн и Универзитетот Монаш во Австралија, соопшти списанието “Сианс е авнир”. За ...

Read More »

ФОТО: Пристигна спас за сите кои се плашат од вадење крв

ФОТО: Пристигна спас за сите кои се плашат од вадење крв

Американските научници смислија начин како да вадат крв без да користат игли или пак на било кој друг начин да предизвикуваат болка. Ова апаратче кое е големо колку пинг-понг топче се става на кожата и за две минути со посебен ...

Read More »

Научниците откриле како да ја запрат смртта?

Научниците откриле како да ја запрат смртта?

Научниците кај лабораториските глувци во моментите пред смрт, предизвикана од недостаток на кислород, забележале дека мозокот испраќа сигнали кои предизвикуваат трајно и неповратно оштетување, кои се и причина за нивната смрт. Во последните мигови пред смртта, клучна улога во шансите ...

Read More »

Откриен нов вирус во човечките црева

Откриен нов вирус во човечките црева

Додека истражувале генетски материјал откриен во примероци од утробата, меѓународниот тим го открил вирусот CrAssphage. Според нив вирусот може да влијае врз однесувањето на некои од најчестите бактерии во цревата. Овие типови на вируси, наречени фаг, имаат улога при хроничните болести, тврдат ...

Read More »

1000 години стар лек – лечи бактерии подобро и од антибиотик

1000 години стар лек – лечи бактерии подобро и од антибиотик

Научниците од Нотингамскиот универзитет направија маст за очи од кромид и лук по рецепт на античкиот медицински трактат “лекарската книга на Балд”, датирана од IX век, пишува ВВС. Излегува дека мелемот ефикасно уништува слоеви на Златен стафилокок, кои се отпорни ...

Read More »

Милијардерите вложуваат во создавање “лек против смртта” – веруваат дека во овој век ќе сме бесмртност

Милијардерите вложуваат во создавање “лек против смртта” – веруваат дека во овој век ќе сме бесмртност

Група богаташи вложила милијарди долари во проектот за создавање на “лек против смртта” и веруваат дека луѓе во овој век ќе достигнат бесмртност. Како алхемичарите, кои во средниот век се обиделе да достигнат бесмртност, група милијардери решила да пронајде, како ...

Read More »

Откриен материјал за обновување на човечките коски

Откриен материјал за обновување на човечките коски

Научниците од институтот за технологија Северски од Русија објавија дека откриле материјал преку кој е можно да се обноват човечките коски. Ова откритие наречено био-цемент, е од огромно значење и тестовите покажале дека човечкиот организам не го одбива тој материјал ...

Read More »

Нема веќе умирање од рак – лекот e во цревата тврдат научници

Нема веќе умирање од рак – лекот e во цревата тврдат научници

„Сите тумори на различни ткива и органи може да се убијат со силна дози на хемотерапија и зрачење, но проблем е што со  третманот на метастазирани тумори пред се’ се убива пациентот”. Решението кое би можело да овозможи лекување на ...

Read More »
Scroll To Top