Home / природен лек / Вода, наполнета со зеолит, лекува 100 болести – ја има и во Македонија

Вода, наполнета со зеолит, лекува 100 болести – ја има и во Македонија

Осоговскиот вулкански комплекс, Kратовско-злетовската вулканска област, Ранковце, Чешиново-Облешево и Пробиштип имаат огромно, невидено скриено богатство.

Зеолитот е прогласен од страна на Светската научна организација за минерал на XX век, бидејќи поседува огромно прочистување и лековита моќ.

zeolitНеговите квалитети се користат со години во прехранбената индустрија, сточарството, растителната индустрија, воздушната, медицината, итн.

Ставен во вода, зеолитот ги отстранува сите штетни супстанции за човекот, па дури и радиоактивното загадување.

Неговата структура е таква што тој доловува и исфрла од организмот отрови кои се акумулирани во човечкиот организам. Зеолитот можете да го најдете во продавниците за здрава храна.

Се става во туба или шише со вода околу 5 литри, од која ќе пиете. Водата е убаво да е минерална или изворска, а не хлорирана од чешма. Зеолитот е моќен антиоксиданс и помага од нашето тело да се отстранат барем 3-4 кг “мртва тежина” – ова се натрупаните отрови и згури во него.

Тој ги фаќа и исфрла од организмот сите канцерогени супстанции, радиоактивни елементи и тешки метали и го елиминира како амонијакот, така и млечната киселина од клетките.

На тој начин клинополитот го намалува ризикот од развој на клетките на ракот. Освен тоа тој го полни организмот со потребните дози калиум, натриум, железо, магнезиум, силициум, хром.

Корисните квалитети се речиси невидени – тој ги отстранува зрнцата од бубрезите и жолчката, го нормализира крвниот притисок, ја отстранува несоницата и стресот, штити од чиреви, гастритис, колитис и проблемите со кардиоваскуларниот систем, ги намалува алергиите, помага на болни од дијабетес, го намалува нивото на шеќер во крвта, го стимулира имунолошкиот систем, лекува нервни болести, помага за детоксикацијата на црниот дроб и ја стимулира перисталтиката.

Сега во Македонија има активни рудници во Облешево и во Сртмош, и суровината се користи во цементната индустрија и за посипување патишта, затоа што има и термички квалитети и воедно спречува замрзнување.

mug.mk

17 comments

 1. Не се вика “клинополит” туку “КЛИНОПТИЛОЛИТ” и на фотографиjата на статиjата не клиноптилолит туку е кварц – горски кристал! Еве како изгледа навистина клиноптилолит. Jас го користам многу одамна!
  http://media.framar.bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D1%8A%D1%82-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D1%85%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D1%82-%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%BA

  • a kade bi mozela da go kupam, i pod koe ime da go baram??? vo apteka go ima da se kupi? ve molam odgovor da mi dadete, bi sakala da pocnam da go koristam za mene i za mojata familija. Fala i pozdrav!

  • Te molam za informacija od kade go nabavuvas

  • Почитуван,

   Дали клиноптилолитот каков е на сајтот што го препорачувате може да се набави кај нас во МК. ,каде и дали е истиот начин на користење како што предлагаат ,200 гр. за 10 литри вода и да се користи 90 дена.Бидејќи не сум упатен во таа работа толку многу ,дури сега почнувам да читаам за тоа,затоа и се распрашувам бидејќи гледам дека вие го користите ,и какви ефекти има кај вас.Секако претпоставувам дека кај секого различно ќе се манифестира.Ви Благодарам однапред доколку ме удостоите со било каков одговор.

 2. dali go ima vo marketi ?

 3. kazete mi deka mozam da go poracam i po koja cena unapred vi blagodaram

 4. i mene me interesira kade moze da se kupi i kolku pari e

  • Zeolitot za humana upotreba go ima vo skoro site prodavnici za zdrava hrana,duri i vo aptekite.Pakuvanjeto e od 250gr.i cini 1000 den.Pozdrav.

 5. go ima vo sekoja prodavnica za zdravje-health shop, aj kazete malku podetalno kolku na kolku se stava vo taa voda vo prav e vo shto e kako se koristi treba da se rastvori taa prav ili kristali se sho e toa?????? bidete malku po praktichni da razbereme, dokolku e vo dobra namera.????

 6. Gledam site prasuvate kade moze da se kupi i kolkava e cenata, no edno da znete ne e vo toa poentata tuku kolku toj Zeolit sto se prodava vo prodavnicite za zdrava hrana i vo aptekite ima toksikoloski naod??? Zeolitot e aktiven vo prirodata i toj absorbira se od prirodata i dokolku ne e obraboten za covecka upotreba odnosno ne e so toksikoloski naod NULA, znaeme sto ke ni zeme od organizmot no ne znaeme sto ke ni vrati vo proceson na supstitucija… 🙁 dokolku se resite za negova upotreba barajte toksikoloski naod pa mirno da spiete i uzivate vo negoviot blagodet. pozz do site

 7. Da toj sto za covekot kosta 50 eu 180kapsuli

 8. Jas go kupuvam i sum mnogu zadovolna, zabelezav golema promena otkako pocnav da go koristam. Sigurna sum deka nema toksicki materijali svrzani so nego bidejki imaat analizi i dozvoli od EU kako i od Makedonija.

 9. go koristev zeolitot i nazalost mi se javija simpromi na golema pospanost sto morav da go prekinam.iako kratko go koristev picustvuvav pidibruvanje si zeludnikot.imav priblemi so gadenje i zdrigavica.kaj mojot tatki znacitelbi promeni.kaj mojot soprug nikakvi znacitelni promeni(neznaeme vnatresni promeni).se naiga vo prav se pie edna lazicka najubavo na gladno sabajle vo casa vida.i sto piveke voda vo tekot na denot.se naoga vo zdrava hrana pridavnicute.se nadevam ova ke vi pomigne

 10. Vo Ohrid go imat vo “Bio Cosmos”

 11. Nimetulla Meto Idrizi

  Dali znaete kade možam da najdam bilka po ime Lapuška (gostivarski dijalekt ) taka ja vikaat vo GV

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top