Home / сведоштва

Category Archives: сведоштва

Feed Subscription

Потресна приказна на девојче од Скопје: Вака Мери го победи ракот

Потресна приказна на девојче од Скопје: Вака Мери го победи ракот

Мери кога имала само осум години и било потврдено дека има рак на коски, поради што и ја изгубила својата нога. Таа имала таков облик на рак, поради што нејзината нога морала да биде ампутирана. Таа го раскажува секој момент ...

Read More »

Лесновскиот чудотворец ја излекува малата Лора од Кочани

Лесновскиот чудотворец ја излекува малата Лора од Кочани

“Пред две години, на Велигден, успеав да застанам на нозе, токму овде пред моштите на Св. Гаврил Светогорец. Бев клекната пред нозете на отец Дамаскин и ја слушав неговата молитва. Во моментот се појави некое необјаснето чувство, топлина… Не, не ...

Read More »

Исповед на Оливер Драгоевиќ за ракот: Водам борба, но ќе се борам до последниот здив

Исповед на Оливер Драгоевиќ за ракот: Водам борба, но ќе се борам до последниот здив

После дијагностицирањето на карциномот, Оливер Драгоевиќ ги откажа настапите на концертот во Франкфурт, но колегите негови ги отпеаа песните како знак на поддршка за пејачот. – Не можев да одам на лекување во Германија, докторите не ми дадоа. Ми рекоа ...

Read More »

Исповед на Даниела од Лексовац која го победила ракот – бев неподвижна но не се откажав

Исповед на Даниела од Лексовац која го победила ракот – бев неподвижна но не се откажав

Имала само 11 години, петки во дневникот, а на повидок имала сјајна спортска кариера, кога на рутинскиот преглед и било отикриено дека има акутна леукемија. Сега има 25 години, асистент на факултет и се подготвува да ги запише докториските студии. ...

Read More »

Најчести детски стравови – во која годинa од што се плашат

Најчести детски стравови – во која годинa од што се плашат

Од што се плашат децата, зависи од тоа колку се стари. Прочитајте ги најчестите детски стравови според годината во која се наоѓаат. 1. До 3 години: Страв од одбувување од мајката. 2. 3 години: Страв од полицајци, маски, неубави луѓе, ...

Read More »

Најсилното оружје на Тесла против грипот

Најсилното оружје на Тесла против грипот

Тесла апсолутно никогаш не одел на лекар. Се лечел со високофреквентен трансформатор, кој правел такви струи кои можеле да минат низ ткивото. Никола Тесла прв го открил значењето на телесниот и природен електрицитет за здравје и изработил електротерапевски уреди. Невидливо ...

Read More »

Шешељ ги покажа наодите: Ова е доказ дека го победив ракот!

Шешељ ги покажа наодите: Ова е доказ дека го победив ракот!

Лидерот на радикалите, Воислав Шешељ, за српски Курир вели дека телефонот постојано му ѕвони откако изјавил дека го победил ракот на дебелото црево, но и двете местази кои биле појавени на црниот дроб. Како што пред два дена беше објавено, ...

Read More »

Вистински приказни од скопјани излечени од рак

Вистински приказни од скопјани излечени од рак

Вистинска приказна на пациент излечен од рак на тестис Роден сум во Скопје, во 1978 година. Работам и живеам во мојот роден град. Искрено, не сакам многу да зборувам за мојата историја на болест, но кога бев замолен од страна ...

Read More »

Двапати го победи ракот на дојка: Познатата пејачка покажа како после се

Двапати го победи ракот на дојка: Познатата пејачка покажа како после се

Познатата американска пејачка Анастасија (48) далечната 2003 година дозна дека боледува од рак на дојка, кој успеа да го победи, но по 9 години ракот и се врати. Таа одлучи да направи двојна масектомија, па ја отстрани можноста и по ...

Read More »

Го победила ракот двапати, па сега и се одолжува на болницата која и помогнала

Го победила ракот двапати, па сега и се одолжува на болницата која и помогнала

Монтана Браун (24) е девојка која двапати го победила ракот. Неодмана се пофалила дека почнала да работи како педијатерска сестра во болицата во која се лекувала во Атланта во американската држава Џорџија. На неа прв пат и бил дијагностициран рак ...

Read More »
Scroll To Top