Home / Ваши лекови – читатели препорачуваат

Category Archives: Ваши лекови – читатели препорачуваат

Feed Subscription

Лек за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

Лек за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

За опуштање на мускулатурата,за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка 1 литар.медицински алкохол (90 % мислам дека е),2 табли аналгин,(андол или аспирин) и едно кутивче од 5 гр.ментол кристали. Сето ова го има во аптеките на ...

Read More »

Лесен народен лек за луѓе со висок шеќер

Лесен народен лек за луѓе со висок шеќер

Потребно е да конзумирате секое утро по една супена лажица кокосово брашно, на гладно, со вода. Се гризе убаво брашното, па се пие една чаша вода откако ќе го голтнете. Бидете редовни и правете го ова само наутро. Резултатот од ...

Read More »

Лек за жолтица – лечи за 7 дена

Лек за жолтица – лечи за 7 дена

За лечење на жолтица многу ефикасен чај е чајот од растението змиско млеко (Chelidonium majus). чајот од ова растние е ефикасен против повеке видови вирусни заболувања. Начин на подготовка: Неколку листови од ова растение – може и цело гранче, се ...

Read More »

Рецепт: Kамилица за лекување болки

Рецепт: Kамилица за лекување болки

Камилицата ги смирува болките, а најделотворно средство против болки е прашокот од сува камилица. Измешан со шеќер, правот од сувите цветови на камилицата помага при болки во кој и да е дел од телото. За да ја подготвите смесата, потребно ...

Read More »

Никогаш повеќе нема да го фрлите талогот од кафе

Никогаш повеќе нема да го фрлите талогот од кафе

Ако имате непријател мирис на рацете, истријте се со малку талог и сè ќе исчезне. Ако имате гребаници на мебелот дома, тогаш ставете талог на местото кое е оштетено заедно со паста за полирање. Со талогот кој може да се ...

Read More »

Надуени сте? Лек за исфрлување вишок течности од телото и подобар метаболизам

Надуени сте? Лек за исфрлување вишок течности од телото и подобар метаболизам

Исечете на кришки едно јаболко, додадете едно стапче цимет (или една лажица цимет во прав) и прелејте ги со 1,5-2 литри изладена превриена вода. Оставете ги во фрижидер 1-2 часа. Пијте во текот на денот. Комбинацијата од јаболко и цимет ...

Read More »

Волшебна смеса од банана – лечи кашлица и болки во стомакот

Волшебна смеса од банана – лечи кашлица и болки во стомакот

Смеса од банана мед и вода е многу корисна против кашлица и болки во стомакот. Таа ги намалува белодробните и стомачните спазми. Подготовка 1 зрела банана  –  испасирајте или сомелете во блендер. додадете една лажица мед и еден филџан за ...

Read More »

Лек против ишијас

Лек против ишијас

1.Се вари зелката и се става на болното место. Облогите се менуваат три пати наден. Се меша од оваа маса на болното место и над неа се ставаат листовите од зелка. Се покрива со ленска крпа или газа, се држи ...

Read More »

Лек за синуси – ќе ви олесни за 24 часа

Лек за синуси – ќе ви олесни за 24 часа

– 1 мала чаша мед – 1 мала чаша сок од лимон – 5- ротквици – 1 мал кромид – 6 чешниња лук Подготовка: Зеленчукот убаво измијте го, отстранете ги лушпите од лукот, како и од кромидот, по што ќе ...

Read More »

Народен лек – Пиво и зачини во борба против грип

Народен лек – Пиво и зачини во борба против грип

Загрејте половина литар од било кое пиво, темно или светло, а кога ќе се загрее додадете 2 лажици мед, половина лажица цимет и неколку парчиња сушено каранфилче. Пијалакот консумирајте го пред спиење во мали голтки. Од прво вкусот ќе ви ...

Read More »
Scroll To Top