Home / Ваши лекови – читатели препорачуваат (page 5)

Category Archives: Ваши лекови – читатели препорачуваат

Feed Subscription

Рецепт со камилица за лекување болки

Рецепт со камилица за лекување болки

Камилицата ги смирува болките, а најделотворно средство против болки е прашокот од сува камилица. Измешан со шеќер, правот од сувите цветови на камилицата помага при болки во кој и да е дел од телото. За да ја подготвите смесата, потребно ...

Read More »

Лек со кои ем ќе спречите појава на камен во жолчка – ем ќе го исфрлите постоечкиот

Лек со кои ем ќе спречите појава на камен во жолчка – ем ќе го исфрлите постоечкиот

Сакам да споделам ефикасни методи како на природен начин да го спречите настанувањето на камчиња во жолчката и доколку истите ги имате да ги отстраните. 1.Правиот начин е следен : – 250 мл маслиново маслов (ладно цедено маслиново масло) -250 ...

Read More »

Лек против цревни паразити

Лек против цревни паразити

1.За деца Се прави мешавина од 30 гр. излупени семки од тиква ,30 гр. лук и 20 гр. рицинус. Ова се се зема оддеднаш. 2.За  возрасни Се зема 200 гр.мелено семе од тиква во бело кафе,најдобро наутро во 6-7 саатот ...

Read More »

Компирот против егземи

Компирот против егземи

Се мие убаво компирот и неизлупен се сечи на два дела .Се става да се вари во несолена вода. Кога компирот се превари се лади водата. Болните места со влажен егзем се мијат неколку минути секој ден. Измиеното место не ...

Read More »

Лек за холестерол со “Рузмарин”

Лек за холестерол со “Рузмарин”

Една гранка 15-20 см рузмарин се дроби со листот, се става во 1 литар вода со 21 кафена лажичка шеќер. Се става да се вари. По 10-тина минути се додава еден лимон исечен на парчиња и треба да изврие половина ...

Read More »

Сливата против зголемен црн дроб

Сливата против зголемен црн дроб

Се засекуваат сливите и од вечер се ставаат во вода. Утредента се менува водата и се става нова, два прста преку сливите. Потоа сливите се варат на тивко и кога водата ќе зоврие, се додава трета вода. Кога и оваа ...

Read More »

Чај против импотенција

Чај против импотенција

Подготовка и употреба: Се мешаат: 40 гр лист од жалфија, 30 гр. семе од црн слез, 50 гр. лист од орев и 40 гр. лист од маточина. Две супени лажици од чајната смеса се варaт 2-3 минути во сад со ...

Read More »

Докажано – чај кои го намалува стресот и ве опушта

Докажано – чај кои го намалува стресот и ве опушта

Ѓумбирот е полн со антиоксиданси кои помагаат за отстранување на штетните хемикалии кои ги произведува нашето тело кога сме вознемирени,  помага и за намалување на психолошкиот стрес. Подготовка: Коренот од ѓумбир се мие и се лупи. се ренда Попарете го ...

Read More »

Ослободете се од плускавците

Ослободете се од плускавците

– Половина сува слива се става на плускавецот и се држи цел ден. Сливата се става како облог неколку дена. – Парче бел леб добро се натопува со јак оцет и со тоа се обложува плускавецот. – Навечер се сече ...

Read More »

Ефикасен лек од костен – за проширени вени и хемороиди

Ефикасен лек од костен – за проширени вени и хемороиди

За мелем од костен потребни ви се 12-15 зрели плодови див костен (свежо набрани) и 2,5 дл коњак. Костенот ситно изрендете го заедно со кората, ставете го во тегла и прелијте го со коњак. Оставете го да отстои 6-8 недели. ...

Read More »
Scroll To Top