Home / Ваши лекови – читатели препорачуваат (page 7)

Category Archives: Ваши лекови – читатели препорачуваат

Feed Subscription

Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови

Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови

Овој рецепт до НМД.мк го испрати редовна читателка г-ѓа Татјана Митрова. Сирупот се подготвува во домашни услови и особено е погоден за помали деца кај кои исфрлањето на слузот е отежнато.   ПОТРЕБНО: 1 лажица жалфија 1 лажица ленено семе ...

Read More »

Лек против заушки

Лек против заушки

10-на до 15 маслинки се толчат на дрвена даска со чекан за месо со металниот дел се додека не се истолчи и семката внатре. Смесата што ќе се добие се става на марамче и се врзува оклу вратот и ушите. ...

Read More »

За вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

За вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

За опуштање на мускулатурата,за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка 1 литар.медицински алкохол (90 % мислам дека е),2 табли аналгин,(андол или аспирин) и едно кутивче од 5 гр.ментол кристали. Сето ова го има во аптеките на ...

Read More »

Лимон лекува изгореници од сонце

Лимон лекува изгореници од сонце

Сакам да додадам еден мој испробан рецепт. Кога бев на одмор ми изгоре грбот од сонце. Немав ништо друго па се намачкав со лимон и верувале или не утредента немав никакви болки. Затегнатата кожа на грбот ми помина, а изгорениот ...

Read More »

Лек против опаѓање на косата

Лек против опаѓање на косата

Докажан лек против опаѓање на косата   500 мл. детски благ шампон 1 шишенце пантенол раствор 1 шишенце рицинусово масло 1 шишенце Д3 капки 1 шишенце концентрат од коприва 1 ампула Б7 – биотин   Сето се меша. шампонот треба ...

Read More »
Scroll To Top