Home / Ваши лекови – читатели препорачуваат (page 3)

Category Archives: Ваши лекови – читатели препорачуваат

Feed Subscription

Рецепт со лушпа од јајце за отстранување на брадавици

Рецепт со лушпа од јајце за отстранување на брадавици

2 тазе јајца, памук фластер Загрејте ја рерната на 250 степени и печете ги лушпите од јајцата половина час врз хартија за печење. Откако лушпите ќе се оладат, иситнете ги добро, а најдобро би било да направите од нив прав. се ...

Read More »

Бабин лек за извлекување масно ткиво

Бабин лек за извлекување масно ткиво

Ова е проверен рецепт – од мое лично искуство На местото каде го имате масното ткиво се става парче расечен домат. Вр доматот претходно се става тенок слој на шеќер. Со фластер убаво прицврстете го доматот врз масното ткиво и ...

Read More »

Универзален лек со семки од тиква и ориз

Универзален лек со семки од тиква и ориз

200 грама суво семе од тиква 200 грама ориз. Сомелете ги заедно и измешајте ги со 200 грама мед, 200 грама чисто маслиново масло. Од смесата се зема по една мала лажичка 3 пати на ден пред јадење. за превенција ...

Read More »

За исфрлување вишок течности од телото и подобар метаболизам

За исфрлување вишок течности од телото и подобар метаболизам

Исечете на кришки едно јаболко, додадете едно стапче цимет (или една лажица цимет во прав) и прелејте ги со 1,5-2 литри изладена превриена вода. Оставете ги во фрижидер 1-2 часа. Пијте во текот на денот. Комбинацијата од јаболко и цимет ...

Read More »

Бабин лек за брзо извлекување на гнојот од раните

Бабин лек за брзо извлекување на гнојот од раните

Потребно – Лажица комова ракоја – Лажица зејтин – лажица брашно Сето се меша добро во тесто средно меко и се става на местото што гнои. Се прекрива преку со најлон ќесе и се држи се додека не се извлече ...

Read More »

Маскa за подочници од леб и млеко

Маскa за подочници од леб и млеко

Подготовка: Наквасете малку леб во топло млеко и нанесете од оваа смеса околу очите. Нека отстои дваесетина минути. Правете ја секојдневно додека не забележите подобрување. Маската е добра и за целото лице бидејќи ја прави кожата мазна, свежа и тонизирана.

Read More »

Напиток кој помагa при болки од храна – за подобро варење

Напиток кој помагa при болки од храна – за подобро варење

Се ренда ѓумбирот и се меша со една шолја јогурт. Се става во блендер, се додава препечени и сомелени семки од кумин, малку морска сол и чаша ладна вода Се мешаат сите состојки Со овој напиток ќе си ги олесните, ...

Read More »

Варен компир за враќање на бојата на седите влакна

Варен компир за враќање на бојата на седите влакна

Велат дека водата во која се вари компирот може да ви помогне да ја вратите бојата на влакното. Редовно мијте ја косата со вода во која сте вареле компири и очекувајте го резултатот. Василка Глугорова – Неготино

Read More »

Лесно и природно исчистете ги црнките од лицето

Лесно и природно исчистете ги црнките од лицето

Ставете 3-4 капки мед врз лимон кој предходно сте го исекле на половина. Потоа со него тријте го лицето, задржувајќи се на местата со поголемо количество на црни точки. Откако ќе втриете убаво насекаде, почекајте 15 минути и потоа исплакнете ...

Read More »

Лек за цисти со планински рен

Лек за цисти со планински рен

600 грама планиниснки рен се ренда и прелива со 1.5л бело вино. Се остава да отстои 24 часа по што се процедува. се пие по 200 мл секој ден – наутро. Karolina Sekulova

Read More »
Scroll To Top