Home / Ваши лекови – читатели препорачуваат (page 4)

Category Archives: Ваши лекови – читатели препорачуваат

Feed Subscription

Старински рецепт за лечење парадентоза

Старински рецепт за лечење парадентоза

За успешно лекување но и за спречување на парадентозата, направете ја следната тинктура: 1 литар комова ракија 50 г рендан, свеж рен 20 г иситнето семе од Сладок анасон 20 г ситно исечкано нане Сите состојки добро измешајте ги па ...

Read More »

Спас од циститис и од воспаление на јајчници

Спас од циститис и од воспаление на јајчници

Овој лек ќе ви помогне да се ослободите од бактериите во урината и да престанете да боледувате од чести циститиси. Еден литар млеко ставете во подлабок сад, садот на решо, а решото на под. Клекнете над лонецот со млеко да ...

Read More »

Проверен народен лек за миоми и други женски проблеми

Проверен народен лек за миоми и други женски проблеми

Потребни состојки: *40 врвови од рузмарин *1 литар домашно црно вино Подготовка: Земете домашно црвено вино без конзерванси и ставете го во шише со широко грло. Во него потопете ги врвчињата од рузмарин (со 3-4см должина). Оставете ја течноста на ...

Read More »

Најефикасен лек за брадавици е лимонот

Најефикасен лек за брадавици е лимонот

најефикасен лек за брадавици е лимонот максимум 3 ипол недели се лекува местото кај што е брадавицата исчезнува и никогаш нема да се појави пак. јас имав таков проблем се наоѓаше на раката и ме нервираше, пробував секакви начини бев ...

Read More »

Волшебна смеса од банана против кашлица и болки во стомакот

Волшебна смеса од банана против кашлица и болки во стомакот

Смеса од банана мед и вода е многу корисна против кашлица и болки во стомакот. Таа ги намалува белодробните и стомачните спазми. Подготовка 1 зрела банана  –  испасирајте или сомелете во блендер. додадете една лажица мед и еден филџан за ...

Read More »

Пиво и зачини во борба против грип

Пиво и зачини во борба против грип

Загрејте половина литар од било кое пиво, темно или светло, а кога ќе се загрее додадете 2 лажици мед, половина лажица цимет и неколку парчиња сушено каранфилче. Пијалакот консумирајте го пред спиење во мали голтки. Од прво вкусот ќе ви ...

Read More »

Лек за синуси кој ќе ви олесни за 24 часа

Лек за синуси кој ќе ви олесни за 24 часа

– 1 мала чаша мед – 1 мала чаша сок од лимон – 5- ротквици – 1 мал кромид – 6 чешниња лук Подготовка: Зеленчукот убаво измијте го, отстранете ги лушпите од лукот, како и од кромидот, по што ќе ...

Read More »

Лек за тресење на раце и нозе од нервозa

Лек за тресење на раце и нозе од нервозa

Прашакот од исушена жалфија, заедно со супа од месо лекува тресење на екстремитетите од нервози. Исто така добар лек за овој вид нервози е сок од див пелин кој ќе се промеша со масло и ќе се мачкаат нозете и ...

Read More »

Ве мачат киселини – јаболка е лекот

Ве мачат киселини – јаболка е лекот

Прекумерното лачење на киселина доведува до хипер киселост која доведува до гастрит. Јаболката содржат пектин, растворливи влакна кои го подобруваат дигестивното здравје, како и здравјето на обвивката на хранопроводникот и желудникот, а имаат и смирувачки својства кои помагаат да се ...

Read More »
Scroll To Top