Home / Ваши лекови – читатели препорачуваат (page 6)

Category Archives: Ваши лекови – читатели препорачуваат

Feed Subscription

Лек против темните подочници

Лек против темните подочници

Секое утро имате проблеми со темни подочници и потечени очи? Изрендајте суров компир и распоредете го на подочниците. По десет минути отстранете го компирот внимателно. Потоа исплакнете го лицето со млака вода. Tea

Read More »

Напиток за оние кои имаат проблем со варење храна

Напиток за оние кои имаат проблем со варење храна

Ова е одличен напиток за сите што имаат проблем со варење на храната. Јас го консумирам веќе цела година и навистина ми ги смали тегобите и веќе немам чуство како да ќе експлодирам, или како да имам цигла во стомакот ...

Read More »

Сируп за чистење маснотии од крвта

Сируп за чистење маснотии од крвта

Потребни состојки – 1 кг лимони – 5-6 китки магдонос – 3 литри вода – 1 ќесичка сода бикарбона Подготовка: Лимонот најпрво измијте го во студена вода, потоа потопете го во топла вода и сипете ја ќесичката сода бикарбона. Оставете ...

Read More »

Напиток за долг живот

Напиток за долг живот

Состојки  10 лимони 10 чешњиња лук 1 кг мед Подготовка  Исцедете го сокот од лимоните, згмечете го лукот и сето тоа помешајте го со 1 кг мед. Ставете го во стаклени садови и оставете на темно и ладно место 8 ...

Read More »

Бабин рецепт за подобра крвна слика

Бабин рецепт за подобра крвна слика

Потребни состојки: 1 кг – Цвекло 1 кг – Морков 1 кг – Јаболка 4  – Лимони 250 г – Мед Подготовка:  изрендајте ги сите состојки во еден сад Додадете го исцедениот сок од 4-те лимони и промешајте Оставете ја ...

Read More »

Зајакнете го имунитетот – еве како

Зајакнете го имунитетот – еве како

Ова постојано го слушам на телевизија дека било многу здраво,па лично почнав да го применувам -бадеми непечени се ставаат во ладна вода од 12 до 24 часа да отстојат.Потоа им ја лупите лушпата и се јадат 10 бадеми одсабајле на ...

Read More »

Домашен лек – капки за циркулација – за опуштени вени

Домашен лек – капки за циркулација – за опуштени вени

Состојки 100 гр сув невен 100 гр жолт кантарион 100 гр мајчина душица 100 гр рузмарин 100 гр семе од коприва 1 литар ракија Подготовка Ова го пишувам како помош за сите оние кои имаат проблем со циркулација на крвта. ...

Read More »

Природен мелем против стрии – неверојатно успешен!

Природен мелем против стрии – неверојатно успешен!

Изматете 3 жолчки од јајца кои пред тоа не смеат да бидат чувани во фрижидер. Со постојано мешање со пластична лажичка додадете 2 супени лажици масло од кантарион, супена лажица масло од шафран (шафриника), пет капки лимонов сок и три ...

Read More »

Лек за брадавици – дома направен

Лек за брадавици – дома направен

  Ова е испробан лек за брадавици – само ви е потребна упорност. Повеќе пати во текот на денот брадавиците да ги премачкате со белка од јајце. Повторувајте се додека брадавицата не се исуши и не падне сама. Времето потребно ...

Read More »

Лек за Бронхитис.

Лек за Бронхитис.

Турмерикот се препорачува најмногу за Бронхитисот. Измешајте мала лажица турмерик и една четвртина лажица ќим [семки]. Подгответе ги како чај, а потоа оставете да се олади. Пијте го помешано со мед. Препорачливо е за новороденчиња заболени од бронхитис и за ...

Read More »
Scroll To Top