Home / Ваши лекови - читатели препорачуваат / Бабин рецепт за подобра крвна слика

Бабин рецепт за подобра крвна слика

Потребни состојки:

 • 1 кг – Цвекло
 • 1 кг – Морков
 • 1 кг – Јаболка
 • 4  – Лимони
 • 250 г – Мед

cveklo

Подготовка:

 1.  изрендајте ги сите состојки во еден сад
 2. Додадете го исцедениот сок од 4-те лимони и промешајте
 3. Оставете ја смесата да отстои 24 часа
 4. По 24 часа, истискајте ја смесата и процедете ја преку стерилна газа
 5. Додадете го медот и мешајте додека смесата се соедини
 6. Течноста што ќе ја добиете (околу 2л.) ставете ја во стаклено шише и чувајте ја во ладилник
 7. Секое утро пијте по една чаша за ракија на празен желудник

 

Испратено од – Благица Ѓурова

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top