Home / природен лек / Камилицата ги „брише“ стриите и брчките

Камилицата ги „брише“ стриите и брчките

Појавата на стрии влијае на гените, на тоа колку кожата е еластична, колку е снабдена со колаген и  витамин Е. За да се справите со стриите треба да јадете храна богата со витамин К, Е и Ц.

Три најефикасни рецепти со кои треба да ги третирате зафатените делови:

strii-300x201Камилица

Еден од најдобрите рецепти е оној од домашната кујна. Се што треба да направите е да промешате камилица и масло од лаванда и јојоба и масирајте се секојденвно.

Авокадо

Друг корисен производ против стриите е мешавина од авокадо, маслиново масло и лимон. Растворот исцедете го низ газа, а со мешавината мачкајте ја кожата два пати неделно.

Шеа

Резултати ќе видите и од мешавина на маслиново масло, бадемово и путер од шеа. Сите состојки измиксирајте ги и секојдневно мачкајте се за стриите да почнат да бледеат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top