Home / природен лек / Ослободете се од главоболката и притисокот

Ослободете се од главоболката и притисокот

Доколку имате силна и неиздржлива болка во главата или патите од висок притисок, пробајте го овој природен лек кој ќе ви ја елиминира болката само за 15 до 20 минути.

glavobolkaПодгответе облоги од газа или тенка памучна ткаенина. Здиплете ја газата во 8 слоеви, при што ширината би требало да одговара на висината на вашето чело, а должината на обемот на вашата глава.

Потоа загрејте 250 ml вода од 60 до 70 степени и во неа растворете две рамни кафени лажички со сол. Така, ќе добиете 8 % солен раствор.

Главоболката често ја предизвикува и храната која ја јадеме, како лук, диетални газирани сокови, алкохол и слично.

Со топла вода измијте го челото, ушите и вратот. Натопете ги облогите во солениот раствор, полека исцедете ги и ставете ги околу главата, ушите и вратот. Додека ви стојат облогите, подобро е да бидете во лежечка положба.

По само неколку минути ќе почувствувате олеснување, но не ги вадете веднаш облогите. Останете да лежите уште 20 минути. По отстранувањето на облогите, челото, ушите и вратот измијте ги со топла вода.

Внесувањето сол во организмот предизвикува отеченост и зголемен крвен притисок, но солените облоги делуваат спротивно, низ кожата, поттикнува исфрлање на течностите од организмот. На сличен начин може да се ослободите и од отокот на нозете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top