Home / Ваши лекови - читатели препорачуваат / Сируп за чистење маснотии од крвта

Сируп за чистење маснотии од крвта

Потребни состојки

mAGDANOS– 1 кг лимони

– 5-6 китки магдонос

– 3 литри вода

– 1 ќесичка сода бикарбона

Подготовка:

Лимонот најпрво измијте го во студена вода, потоа потопете го во топла вода и сипете ја ќесичката сода бикарбона. Оставете го така да отстои еден час.

Магдоносот заедно со стебленцата исечкајте ги на поситни парченца.

Лимонот заедно со кората ситно исечкајте ги.

Магдоносот и лимонот ставете ги во лонец и налијте три литри вода. Варете на тивок оган додека не добиете 1,5 литар сируп. Се пие секое утро, на празен стомак, мерката е почна чаша за ракија.

Мерката е доволна за 15 дена, ако се пие секое утро.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top