Home / Ваши лекови - читатели препорачуваат / Старински рецепт за лечење парадентоза

Старински рецепт за лечење парадентоза

За успешно лекување но и за спречување на парадентозата, направете ја следната тинктура:

zabarka-520x3111 литар комова ракија

50 г рендан, свеж рен

20 г иситнето семе од Сладок анасон

20 г ситно исечкано нане

Сите состојки добро измешајте ги па затворете ги во стаклена тегла и оставете да отстои на сонце или на топло место 3 месеци. Двапати неделно во текот на трите месеци треба редовно да се промешува.

Кога тинктурата ќе биде готова, процедете ја и редовно премачкувајте со натопен памук на забното месо.

Слободанка Величкова – Гевгелија

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top