Home / Ваши лекови - читатели препорачуваат / Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови

Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови

Овој рецепт до НМД.мк го испрати редовна читателка г-ѓа Татјана Митрова. Сирупот се подготвува во домашни услови и особено е погоден за помали деца кај кои исфрлањето на слузот е отежнато.

 

ПОТРЕБНО:

5551 лажица жалфија

1 лажица ленено семе

1 лажица бел слез

1 лимон исечкан на кругови

250 г шеќер

250 мл вода

 

Водата и шеќерот се ставаат на оган да зоврие додека шеќерот не се растопи. Се додаваат останатите состојки, а огнот се намалува на тивко. По 15 минути се трга и се процедува.

Се пие трипати дневно по една супена лажица, додека да се смири кашлицата. Сирупот се чува во фрижидер.

One comment

  1. zdra da te zamola imam golem strav da se rece kako upla me e strava sama da sedam dali ke moze da mi pomognete da najdam nekoj lek da pijam za stres ,i za nervoza da mi kazes .pozzzz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top