Home / алтернативна медицина / Лаванда против депресија, цимет за концентрација – мириси кои влијаат на здравјето

Лаванда против депресија, цимет за концентрација – мириси кои влијаат на здравјето

Мирисите имаат огромно влијание на нашиот ум и тело. Тие можат да ни помогнат да се чувствуваме подобро. Некои мириси ја ублажуваат главоболката, додека некои опуштаат.

Еве кои мириси влијаат позитивно на нашето тело и ум.

lavandaЛаванда

Мирисот на лаванда е одличен за луѓето кои имаат проблеми со спиење и депресија.

Цимет

Мирисот на цимет помага во помнењето и подобра концентрација.

Цитруси

Овој мирус дава енергија, па подобро е наутро да испиете чаша цеден сок од портокал или лимон, отколку шоља кафе.

Ванила

Мирисот на ванила не опушта и не прави да се чувствуваме весело.

Ментол

Овој мирис ја подобрува концентрацијата. Исто така е добар кога сте настинати.

Јасмин

Мирисот на јасмин влијае на нашето распоожение и тоа позитивно. Јасминот, исто како лавандата, помага кај депресијата.

One comment

  1. ako sakate da mi pisete nekoi bilki caevi za podobro pomnene vi blagodaram odnapred

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top