Home / Author Archives: BabinLek (page 10)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Откриено од кое месо се добива рак

Откриено од кое месо се добива рак

Конзумирањето на месо веќе подолго време се поврзува со ракот, а истражувачите од Универзитетот во Невада конечно го открија генот што го предизвикува тоа. Генот, наречен CMAH, може да доведе до создавање на одредени врсти на шеќери кај живоните, а ...

Read More »

Дали знаете дека работата во смени е опасна и нездрава?

Дали знаете дека работата во смени е опасна и нездрава?

Авторите проучувале 38 метаанализи и 24 системски рецензии што ја оценувале работата во смени и спиењето и нејзиното влијание врз следните хронични здравствени состојби: коронарна срцева болест, мозочен удар, рак, дијабетес тип 2, дебелина (зголемување на телесната тежина), депресија, несреќи/повреди, ...

Read More »

Гускина маст како лек

Гускина маст како лек

Гускината маст е ефикасна кај честите опструкции и кога е потребно да се искашла секретот од белите дробови. Кај нас се наоѓа поретко, но може да се најде на пазар или во некое селско домаќинство. Гускината маст може да се ...

Read More »

Исповед на Даниела од Лексовац која го победила ракот – бев неподвижна но не се откажав

Исповед на Даниела од Лексовац која го победила ракот – бев неподвижна но не се откажав

Имала само 11 години, петки во дневникот, а на повидок имала сјајна спортска кариера, кога на рутинскиот преглед и било отикриено дека има акутна леукемија. Сега има 25 години, асистент на факултет и се подготвува да ги запише докториските студии. ...

Read More »

Домашен лек за чистење на организмот од две состојки

Домашен лек за чистење на организмот од две состојки

Ако постојано чувствувате замор, страдате од надуеност и гасови и имате проблеми со циркулацијата, веројатно е време да го прочистите организмот и да се ослободите од токсините. Состојки: – 12 чешниња лук – половина литар црно вино Лукот исечете го ...

Read More »

Откриена нова врска антибиотици, научниците се надеваат дека ќе помогне во спасувањето на милиони луѓе

Откриена нова врска антибиотици, научниците се надеваат дека ќе помогне во спасувањето на милиони луѓе

Истражувајќи примероци од почва, американските истражувачи открија нова класа на антибиотици кои можат да убијат бактерии отпорни на веќе постоечките лекови. Новата класа на антибиотици се нарекува малацидини, а се изолира од бактерии кои живеат во почвата. Доктор Шон Брејди ...

Read More »

Имате ли вакви израстоци на очите? Еве зошто се појавуваат тие

Имате ли вакви израстоци на очите? Еве зошто се појавуваат тие

Некои истражувања покажале дека постои поврзаност меѓу срцевите болести и жолтите дамки познати како антеласмата или xanthelasma palpebrarum. Ваквите израстоци се појавуваат и кај мажите и кај жените, а најчесто после 40. години. Тие жолти ознаки се поврзани со количината ...

Read More »

Легендарен лекар ни го даде убиецот на рак – Врати 45.000 луѓе од смрт со оваа моќна смеса

Легендарен лекар ни го даде убиецот на рак – Врати 45.000 луѓе од смрт со оваа моќна смеса

Докторот Рудолф Брос измисли рецепт за 42-дневна исхрана, диета составена од сокови. Во својата книга „Брусовиот лек за рак“ тој посочи дека со овој метод излечил повеќе од 45.000 луѓе од рак и леукемија.Рецепт: 55% корен од цвекло, 300 мл ...

Read More »

Најчести детски стравови – во која годинa од што се плашат

Најчести детски стравови – во која годинa од што се плашат

Од што се плашат децата, зависи од тоа колку се стари. Прочитајте ги најчестите детски стравови според годината во која се наоѓаат. 1. До 3 години: Страв од одбувување од мајката. 2. 3 години: Страв од полицајци, маски, неубави луѓе, ...

Read More »
Scroll To Top