Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 9)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Само 1 лажица ќе ве прочисти од отрови

Само 1 лажица ќе ве прочисти од отрови

Нашите црева се навистина важни и треба од време на време да ги исчистиме од отровите кои се собираат во нашиот организам, поради конзумирањето на разните намирници. Потребно е здраво да се храните, а може да ви помогне овој природен ...

Read More »

Најдобриот лек за триглицериди и холестерол

Најдобриот лек за триглицериди и холестерол

Овој природен лек за холестерол и триглицериди им се препорачува на сите кои веќе долго имаат проблем со вишокот маснотии во крв, но и на лица кои се целосно здрави – како превенција. Премногу седење пред монитор, непрекинато гледање телевизија, ...

Read More »

Често носите слушалки на ушите? – Ова треба да го прочитате

Често носите слушалки на ушите? – Ова треба да го прочитате

Докторите откриваат неверојатни последици од честото носење на слушалки во ушите. Во новата епизода на емисијата “Докторите” се зборуваше за црнките. Тоа не е ништо ново, ниту пак алармантно, но во овој случај станува збор за црнки на место каде ...

Read More »

Билка која штити од мозочен удар

Билка која штити од мозочен удар

Активната супстанца на рузмаринот, корнозик, го штити мозокот од мозочен удар и невродегенерација, кои се создаваат поради оштетувања на мозокот предизвикани од слободните радикали. Алцхајмеровата болест е едно од најпознатите невродегенеративни заболувања кое е условено од штетното дејство на слободните ...

Read More »

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

Кардиологот Кедев за прв пат во светот направи стентирање за превенција од мозочен удар

Шеесет и петгодишен Македонец е првиот пациент на кого му е ставен стент на каротида со новиот систем „неурогард“, кој го разви компанијата „Контего медикал“ од Јужна Каролина. Интевенцијата ја изврши д-р Сашко Кедев на Универзитетската Клиника за кардиологија. Со ...

Read More »

Тумори на дишното стебло ќе се острануваат без хирушки зафат на Пулмологија

Тумори на дишното стебло ќе се острануваат без хирушки зафат на Пулмологија

Сите видови тумори, полипи, кои растат во самото дишно стебло и прават опструкција со помош на крио сонда по пат на замрзнување и внесување бронхоскоп внатре во дишните патишта ќе може на Клиниката за пулмологија да се отстранат без да ...

Read More »

Чудо на природната медицина: Мед и банана за кашлање, бронхитис…

Чудо на природната медицина: Мед и банана за кашлање, бронхитис…

Лекувањето на хронично кашлање и бронхитисот се секогаш проблематични, дури и за традиционалната медицина. Но, еден домашен лек содржи некои од најмоќните состојки кои ги смируваат грлото и плуќата, и можат да ги излекуваат кашлањето и бронхитисот во најкус рок! ...

Read More »

Ѓумбирот 10 илјада пати посилен од хемотерапијата

Ѓумбирот 10 илјада пати посилен од хемотерапијата

Ѓумбирот е една од најмоќните билки на светот. Истражувањата покажуваат дека ѓумбирот има антиоксидативно и противвоспалително дејство, и други лековити својства. Новите истражувања покажуваат дека може да спречи и да лекува рак. Соединението најдено во ѓумбирот ги убива само клетките ...

Read More »

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ПРВИТЕ ЗНАЦИ НА САЛМОНЕЛА

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ПРВИТЕ ЗНАЦИ НА САЛМОНЕЛА

Луѓето инфицирани со салмонела, развиваат дијареа, повраќање, треска и абдоминални болки во период од 12-72 часа. Болеста трае од 4-7 дена, поретко со хоспитализација. Доколку не се третира со антибиотици, може да заврши со смрт. Салмонелата се пренесува обично преку ...

Read More »

Бактерија што и ден денес постои покоси една цивилизација

Бактерија што и ден денес постои покоси една цивилизација

Научниците веруваат дека ја откриле причината за епидемијата што усмрти 17 милиони луѓе. ДНК анализата на заби од 10 тела од гробницата во Оахаки, Мексико покажа дека двете големи епидемии помеѓу Ацтеките во 16 век биле предизвикани од инфекција со ...

Read More »
Scroll To Top