Home / бабини рецепти / Чудо на природната медицина: Мед и банана за кашлање, бронхитис…

Чудо на природната медицина: Мед и банана за кашлање, бронхитис…

Лекувањето на хронично кашлање и бронхитисот се секогаш проблематични, дури и за традиционалната медицина. Но, еден домашен лек содржи некои од најмоќните состојки кои ги смируваат грлото и плуќата, и можат да ги излекуваат кашлањето и бронхитисот во најкус рок!

Благодарение на карактеристиките на медот и бананата, кои се главни состојки на овој рецепт, ќе можете ова средство да им го давате не само на возрасните туку и на децата. Во исто време ќе пиете лек и ќе уживате во неговиот вкус!

Со помош на ова средство ќе се ослободите од болките во грлото, јакото кашлање, дури и проблемите со желудникот.

Состојки; 400 мл вода што врие, 2 зрели банани со средна големина, 2 лажици мед.

Подготовка: бананата испасирајте ја во пире, ставете во сад и додајте вода што врие. Измешајте и оставете смесата да отстои 30. минути. Кога смесата ќе се излади додајте го медот.

Важно е медот да го додадете на крај, за да не ги загуби своите важни својства.

Доза: земајте по 100. мл од ова средство четири пати дневно (вкупно околу 400 мл дневно).

Количеството на рецептот е доволна за еден ден, и следното утро можете да направите свежа доза.По само три дена ќе почувствувате олеснување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top