Home / Author Archives: BabinLek (page 30)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Стар рецепт: Само 2 состојки против кашлица

Стар рецепт: Само 2 состојки против кашлица

Состојки: 1-2 листови зелка Мед Начин на подготовка: Одвојте еден лист зелка и ставете го да постои неколку минути во врела вода -да стане топол и мек. Потоа едната страна намачкајте ја со мед и намачканата страна ставете ја на градите. ...

Read More »

Расолница – лек за многу болести

Расолница – лек за многу болести

Добра е за побрзо опоравување после алкохолниот мамурлук го снабдува организамот со натриум и го штити од хипонатремија која се изразува со манифестирање на невролошки симптоми, може да се употребува и при чир на желудникот ulcus ventriculi Бабите при изгореници ...

Read More »

Епилација дома! – отстранате ги влакната на лицето

Епилација дома! –  отстранате ги влакната на лицето

Постојат различни методи за отстранување на влакната од лицето. Некои од нив се навистина ефикасни, во кои жените се впуштаат во електроепилација, фото и ласеркса епилација, но воопшто не се евтини и бараат поголема потрошувачка. Во оваа статија може да ...

Read More »

Спас од хемотерапија – таблета го заменува имунолошкиот систем

Спас од хемотерапија – таблета го заменува имунолошкиот систем

Научниците од Универзитетот Јеил развиле синтетички молекули кои делуваат како антитела. USPS – првиот синтетички молекул кои делува како антитела. Вештачките антитела кои се земаат орално може да ја заменат хемотерапијата која се зема интравенски за лекување на рак и автоимуни болести. ...

Read More »

Тајната на Тибет – 5те ритуали за беспрекорно здравје (Видео/Фото)

Тајната на Тибет – 5те ритуали за беспрекорно здравје (Видео/Фото)

Секое тело има седум енергетски центри или чакри. Секоја чакра  е во одредена врска со седумте ендокрини жлезди во човечкото тело. Познато е дека овие хормони управуваат со сите телесни функции, вклучувајќи го и процесот на стареење. Тибетантските ритуали или ...

Read More »

Домашна крема против брчки: Гркинките ја користат веќе 2.000 години!

Домашна крема против брчки: Гркинките ја користат веќе 2.000 години!

Направете сами ефикасна крема од природни состојки, по грчки рецепт стар дури 2.000 години. Дефинитивно не е неопходно да трошите огромна сума на пари и да купувате скапи препарати за нега на вашата кожа. Ние ви предлагаме сами да направите ...

Read More »

Лек против настинки и болки во грлото (ВИДЕО)

Лек против настинки и болки во грлото (ВИДЕО)

Подготовката е многу лесна, а лекот е многу ефикасен и слободно може да се користи за деца над 1 година. Шолја шеќер, пола шолја вода, лажица сок од лимон, лажица мед, пола лажица ѓумбир, ¼ лажичка мелено каранфилче се ставаат ...

Read More »

Домашен рецепт: Ослободете се од камен во бубрезите за 10 дена

Домашен рецепт: Ослободете се од камен во бубрезите за 10 дена

Обичното просо е житарицата која може да ви помогне, а е прилично евтина и едноставна за консумирање. Ефикасно ги чисти бубрезите, го елиминира песокот, помага кај женски болести и брзо лечи циститис. Рецептот за подготовка е едноставен: Навечер ставете 1 ...

Read More »

Лековита ракија против отечени зглобови

Лековита ракија против отечени зглобови

Потребни состојки: 1 рака сува коприва (лист) 1 рака сув магдонос (лист) 1 литар лозова ракија Подготовка: Сите состојки се ставаат во стаклена тегла, па убаво затворена се остава 15-20 дена на топло место. Секојдневно теглата треба да се промешува. ...

Read More »

„Тест на смртта“ – открива ќе бидете ли живи во следните 5 години

„Тест на смртта“ – открива ќе бидете ли живи во следните 5 години

Научниците тврдат дека смислиле „тест на смртта“ кој ќе ви одговори  дали ќе живеете во следните пет години. Тестирањето се спроведува врз основа на примерок од крвта за да открие процентот на веројатност да се умре од различна болест, од срцево ...

Read More »
Scroll To Top