Home / Author Archives: BabinLek (page 28)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Еве како да спречите претерано потење во претстоечките топли денови

Еве како да спречите претерано потење во претстоечките топли денови

Со помош на овие четири трикови ќе престане вашиот стрес предизвикан од потењето. 1. Одржување на лична хигиена Одржувањето на хигиената е секако еден од најдобрите начини за борба против непријатните кругови и мириси. Со редовно туширање, вашето тело ќе ...

Read More »

Имате ладни раце? – Веднаш одете на лекар, затоа што може да ја имате оваа болест

Имате ладни раце? – Веднаш одете на лекар, затоа што може да ја имате оваа болест

Рејнова болест прави некои делови на телото, особено прстите на нозете и рацете да ви се вкочанат и да побелат како последица од студ или стрес. Кај оваа болест малите артерии се згрчуваат и спречуваат стабилно снабдување со крв во ...

Read More »

Ова растение е малку познато, а е многу лековито за реума, тромбоза, бронхитис

Ова растение е малку познато, а е многу лековито за реума, тромбоза, бронхитис

Ова растение е малку познато, а е многу лековито Во народната медицина ова растение се смета за лек на се. Ангелика се користи и како лек, и како храна и како зачин поради ароматичниот вкус и мирис. Во средниот век ...

Read More »

16 години никој не знаел што и е – нејзината болест може секој да ја добие

16 години никој не знаел што и е – нејзината болест може секој да ја добие

Студентката Џенин Миени била опседната со танц, а денеска едвај може да стане од кревет. -Танцот беше мојот вентил, тоа беше мојот живот, мојата љубов, мојата страст. Сега единствена работа на која се радувам е кога се будам – дека ...

Read More »

Еве што ќе ви се случи ако изедете расипано јајце

Еве што ќе ви се случи ако изедете расипано јајце

Салмонелата е еден од најчестите облици на труење, а јајцата може да бидат причина за тоа. И лушпата и внатрешноста на јајцето, вклучувајќи ја и жолчката и белката, може да бидат контаминирани со салмонела, а неправилната примена и чувањето на ...

Read More »

Имам 60 години и овој зелнчук ми го поврати видот и отстрани маснотиите од црниот дроб

Имам 60 години и овој зелнчук ми го поврати видот и отстрани маснотиите од црниот дроб

Повеќето луѓе го ставаат своето здравје пред се и се целосно во право што го прават тоа. нашето здравје е најважна работа во животот и на неа секогаш треба да внимавате. Меѓутоа, да внимавате на здравјето е полесно да се ...

Read More »

Детенце од оваа обична играчка го загуби видот, внимавајте што им купувате на децата

Детенце од оваа обична играчка го загуби видот, внимавајте што им купувате на децата

Тинејџер од Тасманија го загубил 75 отсто видот откако си игарл со ласер и го држел вперен во своите очи, јавија австралиските медиуми. 14-годишното дете дошло кај офталмолог со сериозни повреди на очите и обајснил дека си играл со ласер ...

Read More »

Бабини лекови за – изгорен јазик, запушен нос…

Бабини лекови за – изгорен јазик, запушен нос…

Опекотините од пегла често се случуваат во домот, не само на оние кои ја користат пеглата туку и на оние кои случајно ќе ја допрат. Баба советува:  Исечете компир на половина, тријте го местото и држете додека печењето не помине. ...

Read More »

Природен лек за хемороиди: Компир и маслиново масло

Природен лек за хемороиди: Компир и маслиново масло

За надворешни хемороиди – 1 компир и се ренда просипува маслиново масло врз него На стерилна газа ги ставаме парчињата. Ваквата облога се става на анусот – да стоу во текот на целата вечер. За внатрешни хемороиди – Компирот се сече на стапчиња како на ...

Read More »

ЛЕК ПРОТИВ КАНДИДА

ЛЕК ПРОТИВ КАНДИДА

Кандидата е габичка која може да предизвика сериозни здравствени нарушувања во организмот. Се јавува често, но знае да биде тешка за искоренување. Овој лек, кој можете сами едноставно да го подготвите дома, е мошне ефикасен во борбата против кандидијаза. Потребни ...

Read More »
Scroll To Top