Home / сведоштва / 16 години никој не знаел што и е – нејзината болест може секој да ја добие

16 години никој не знаел што и е – нејзината болест може секој да ја добие

Студентката Џенин Миени била опседната со танц, а денеска едвај може да стане од кревет.

-Танцот беше мојот вентил, тоа беше мојот живот, мојата љубов, мојата страст. Сега единствена работа на која се радувам е кога се будам – дека можам да се разбудам, раскажува Џенин чие здравје е уништено од само еден момент невнимание.

dzenin-mieni-foto-printscreen-1492507068-1161589-115773Таа била во школски камп кога ја каснал крлеж и потоа добила опасна болест.

За само два ден израстокот од каснатото двојно се зголемил.

-Отидов до амбулантата, а лекарите ми рекоа дека не знаат што е во прашање, се сеќава таа.

Лекарите само и ја бандажирале ногата и ја испратиле дома. Меѓутоа нејзината нога и натаму продолжила да отекува и околу раната се појавил црвен круг. Џенин сега е свесна дека тоа било јасен знак за лајмската болест, но тогаш не го знаела тоа.

16708247_10154186876966022_286692112482103520_nНаредните 16 години посетила околу 100 лекари и специјалисти и повеќето и рекле дека се е во ред. Како што поминувало времето, нејзиното здрвје се слошувало се до точката кога не можела да ги извршува вообичаените секојдневни работи. Несвестиците се претвориле во вистински напади, губела меморија и имала когнитвни проблеми. Сите овие симптомио биле слични со Алхајмерова и Паркинсонова болест како и со мултиплекс склероза.

Лајмската болест е многу сериозна и може да влијае на мускулите, зглобовите, органите, мозокот и неурлошкиот систем.

-Болеста ги напаѓа сите мои системи. Еден ден би имала напад, а другиот не бев во состојба да одам, вели таа.

Но откако изгледала прилог за лајмската болест, Миена отишла кај својот лекар кој и рекол дека страда од оваа болест.

Џенин тогаш се вратила од Америка каде поминала низ 10 дневен интензивен третман, но и натаму морала да зема бројни лекови за да ја поправи штетата направена од оваа болест за овие години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top