Home / Author Archives: BabinLek (page 29)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Како да се ослободите – потемнети колена и лакти

Како да се ослободите – потемнети колена и лакти

Потемнатата кожа на лактите и колената настанува од здебелената и мртва кожа како резултат од изложеноста на сонце, триење, притисок. Тие мртви клетки на кожата ги прават лактите и колената потемни од остатокот од телото. Кога работиме на маса, обично ...

Read More »

Мед и сусам- комбинација која лекува повеќе од десет болести

Мед и сусам- комбинација која лекува повеќе од десет болести

Ова природна смеса е одличен извор на витамини, посебно од групата Е, А и Б, како и минерли и омега киселини. Се препорачува да се зема во утринските часови на празен стомак. Сусамот и медот го зајакнуваат имунитетот, ја намалуваат ...

Read More »

Ова се првите знаци дека ракот расте во вашето тело

Ова се првите знаци дека ракот расте во вашето тело

Ракот е еден од најголемите причинители на смрт, во светот, и колку порано се открива толку подобро, па баш поради тоа не треба да се потпирате само на рутинските прегледи туку и на симптомите кои ви ги испраќа телото. Еден ...

Read More »

Суви смокви и јаболков оцет-рецепт за разградување на маснотиите

Суви смокви и јаболков оцет-рецепт за разградување на маснотиите

Доколку имате вишок на маснотии во крвта, овој рецепт е само за вас. Содржи само две состојки кои заедно одлично дејствуваат за разградување на маснотиите. Многу е едноставен. Потребни ви се само суви смокви и јаболков оцет. Лекот направете го ...

Read More »

Еве како да ги снема габичните инфекции од стапалата веднаш!

Еве како да ги снема габичните инфекции од стапалата веднаш!

За борба противгабичните инфекции на ноктите на нозете може да искористите многу едноставен начин. Натопете ги во јогурт ! Обичниот јогурт кој соджи живи бактерии acidophilus е одличен лек против бактериите на стапалата, оние кои се развиваат меѓу прстите и ...

Read More »

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене и даде енергија

Црна слива ако сте уморни – веднаш ќе ве крене и даде енергија

 Сливи се богати со калиум, минерал кој е од суштинско значење за одржување на рамнотежа вo организмот. Тие се многу богати и со витамини, имаат ниска енергетска вредност (100 г има само 46 калории). содржат витамини Ц, Б1, Б2, која ...

Read More »

За 2 минути нормализирајте ја работата на срцето без лекови

За 2 минути нормализирајте ја работата на срцето без лекови

Често ви се случува да добиете напад на силно, забрзано „чукање“ на срцето поради стрес или без никаква причина? Тоа е честа појава која подеднакво им се случува и на мажите и на жените, на сите возрасти. Чувството е многу ...

Read More »

Слабокрвни сте – извор на железо – народни лекови

Слабокрвни сте – извор на железо – народни лекови

Постојат многу причини за развој на анемија, но најчеста причина е недостатокот на железо во крвта, кој е неопходен за стварањето на хемоглобинот. Иако за стварањето на црвените крвни зрнца се потребни и други состојки – витамин Б12 и Ц, ...

Read More »

Афион: Опасен, но и неверојатно лековит – лечи рак, нерви, срце..

Афион: Опасен, но и неверојатно лековит – лечи рак, нерви, срце..

Семето од афион е она што се деривира и преработува од растнието афион (Papaver somniferum). Овие семиња не содржат наркотични својства. Во Индија, семето од афион се користело во Дал и Раита за зимница, или за популарниот индиски специјалитет „тадка“. ...

Read More »

Ако не менуваte постелнина неделно, ризикувате егземи, астма …

Ако не менуваte постелнина неделно, ризикувате егземи, астма …

Британската анкета на 2.000 луѓе открила дека само двајца од петмина луѓе ја менуваат постелнината на една недела. Според лекарите постелнината мора да се менува секоја недела, во спротивно создаваме плодно тло за многу болести. Една петтина луѓе не ја ...

Read More »
Scroll To Top