Free songs
Home / природен лек / Мед и сусам- комбинација која лекува повеќе од десет болести

Мед и сусам- комбинација која лекува повеќе од десет болести

Ова природна смеса е одличен извор на витамини, посебно од групата Е, А и Б, како и минерли и омега киселини. Се препорачува да се зема во утринските часови на празен стомак.

susam-271x300Сусамот и медот го зајакнуваат имунитетот, ја намалуваат желбата за слатки, лечат констипација, ги ублажуваат стомачните мачнини и делуваат благотворно во случај на гастритис, колитис и чир. Освен тоа, оваа мешавина ги зајакнува коските, ги стимулира менталните активности, ја зголемува физичката издржливост и го подобрува квалитетот на здрaвјето, косата и кожата.

Начин на подготовка

Оваа паста се приготвува многу лесто. Едноставно измешајте чажица мед и една лажица сусам и мешајте се додека не добиете смеса што наликува на алва.

Оваа количина на паста има околу 155 калории, 8 грама маснотии, 21 грам јаглен хидрати, еден грам влакна и 3 грама протеини.

Како и да е, пред употребата на сите природни лекови препорачливо е најпрвин да се консултирате со вашиот матичен лекар, поради несакани реакции.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top