Home / Author Archives: BabinLek (page 32)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Јадете со сребрени лажици и вилушки – Среброто ги убива сите бактерии, појачува дејството на антибиотик

Јадете со сребрени лажици и вилушки – Среброто ги убива сите бактерии, појачува дејството на антибиотик

Бактериите имаат непријател, а тоа е среброто. За антибактериското дејство на овој благороден метал знаел уште Хипократ, но до денес никому не му било јасно како се случува тоа. Новите истражувања во магазинот „Translational Medicine“ направиле голем пресврт во борбата ...

Read More »

Ефикасен лек против бронхитис – Сируп од морков

Ефикасен лек против бронхитис – Сируп од морков

Морковот содржи каротeн – елемент кој во организмот се преработува во витамин А, богат е со витимин Е и со целулоза која делува добро на варењето на храната. Морковите се познати со богатата содржина на неопходниот минерал калиум кој го спречува ...

Read More »

Што се лечат листовите од зелка – гангрена, бронхитис, главоболка, глисти, грло…

Што се лечат листовите од зелка – гангрена, бронхитис, главоболка, глисти, грло…

Облогите направени од листови зелка се мошне полезни при лечење на разни болести. Тука можеме да спомнеме болести како што се гангрена, бронхитис, главоболка, глисти, воспаление на грлото, гнојни чиреви, осип и сл. Со помош на листови од зелка можеме ...

Read More »

Лут црвен пипер – Магичен лек за главоболки

Лут црвен пипер – Магичен лек за главоболки

Лутиот црвен пипер е дефинитивно еден од ретките зачини кои се мултифункционални, па ако сте љубители на пикантно лута храна ова е една добра вест за вас. Покрај тоа што лутиот црвен пипер дава добар и специфичен вкус на храната, ...

Read More »

Рецепт за напивка Доктор Оз – против рак, висок крвен притисок, воспаленија, дебелина

Рецепт за напивка Доктор Оз – против рак, висок крвен притисок, воспаленија, дебелина

Оваа благотворна напивка содржи се што ви е потребно за совршено здравје. Прочуениот Доктор Оз, но и Опра Винфри тврдат дека секој ден го започнуваат токму со оваа лековита напивка богата со благотворни состојки. Меѓутоа, ако не сте навикнати на ...

Read More »

Чудотворното дејство на мед со вода на празен желудник

Чудотворното дејство на мед со вода на празен желудник

Водата со мед ја зајакнува отпорноста на организмот против бактерии, вируси и габички, се бори со паразитите кои живеат во нашите органи за варење и не им дозволува да се размножуваат, нормализирајќи го функционирањето на клетките на овие органи. Медената вода ...

Read More »

Пушачи, направете го овој чудотворен еликсир за прочистување на белите дробови

Пушачи, направете го овој чудотворен еликсир за прочистување на белите дробови

Доколку сте пушач повеќе од пет години досега веќе сигурно барем еднаш сте имале бронхит, кој го карактеризира специфична кашлица. Секако, најдобро би било засекогаш да се откажете до цигарите и да го породолжите својот живот за барем десет години. ...

Read More »

Бела Имела – помага и против ракот

Бела Имела – помага и против ракот

Во новите клинички испитувања спроведени во Србија на 220 пациенти, покажало дека екстрактот од бела имела двојно го зголемува времето на преживување на пациентите заболени од рак на панкреасот. Резултатите се добиени кај пациенти кои имаат напредна форма на рак ...

Read More »

Лек за жолтица – лечи за 7 дена

Лек за жолтица – лечи за 7 дена

За лечење на жолтица многу ефикасен чај е чајот од растението змиско млеко (Chelidonium majus). чајот од ова растние е ефикасен против повеке видови вирусни заболувања. Начин на подготовка: Неколку листови од ова растение – може и цело гранче, се ...

Read More »

ЧУДО ПИЈАЛОК – СО 82 ГОДИНИ НЕМА НИТУ ЕДНО БЕЛО ВЛАКНО

ЧУДО ПИЈАЛОК – СО 82 ГОДИНИ НЕМА НИТУ ЕДНО БЕЛО ВЛАКНО

Сок од млада зелена пченица прва го промовираше д-р Ен Вигмор, Д-р Ана Вигмор има направено бројни студии за лековити својства на сок од зелена пченица. На  возраст од 82 години д-р Ен немала нитуе едно бело влакно на главата. Тоа беше толку неверојатно што нејзините ученици ...

Read More »
Scroll To Top