Home / природен лек / Пушачи, направете го овој чудотворен еликсир за прочистување на белите дробови

Пушачи, направете го овој чудотворен еликсир за прочистување на белите дробови

Доколку сте пушач повеќе од пет години досега веќе сигурно барем еднаш сте имале бронхит, кој го карактеризира специфична кашлица. Секако, најдобро би било засекогаш да се откажете до цигарите и да го породолжите својот живот за барем десет години.
Сепак, ако се уште не сте подготвени на ваков радикален чекор, ви предлагаме секојдневно во исхраната да ги внесете следните продукти.

Кромид

med i gumbriВеќе наголемо се познати многубројните благодати на кромидот и лукот. Овие продукти имаат и антиканцерогено дејство и се одлична превенција за многу малигни заболувања. Кромидот е посебно ефектен во спречувањето на разните респираторни инфекции.

Ѓумбир

Овој старогрчки зачин од дамнешно време е познат по своето чудотворно лековито дејство. Ѓумбирот исто така е битен за исфрлање на секретот наталожен на белите дробови поради пушењето.

Куркума

Овој неверојатен жолт зачин изобилува со витамини и минерали, а содржи и лековити омега-3 масни киселини. Куркумата е позната по своето антивирусно, антибактерсико и антиканцерогено дејство, па поради тоа е многу пожелно овој зачин да се најде во вашата секојдневна исхрана.

РЕЦЕПТ ЗА ЕЛИКСИР:


ПОТРЕБНО Е:
За чудотворниот сируп против кашлање и за чистење на белите дробови ќе ви бидат потребни следните состојки:

– 400 грама кромид
– 1 литар вода
– 400 грама шеќер
– 2 лажички куркума
– исчистен помал корен ѓумбир

ПОДГОТОВКА:

Во сад ставете вода, шеќер, и ставете да се вари. Додадете чистен кромид, исечен на четвртинки и изрендан корен од ѓумбир, со големина на палец. Истурете ја куркумата и кога ќе проврие, намалете ја температурата. Варете се додека не се намали течноста за два пати. Исцедете, истурете во стаклена тегла, а кога ќе се излади ставете ја теглата во фрижидер. Земајте по две супени лажици наутро на празен стомак и навечер два часа пред оброци.

ПРЕДУПРЕДУАЊЕ:
Пред да почнете да консумирате некој лек, задолжително посоветувајте се со својот лекар или фармацевт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top