Home / Болести и лечење / Имате ли вакви израстоци на очите? Еве зошто се појавуваат тие

Имате ли вакви израстоци на очите? Еве зошто се појавуваат тие

Некои истражувања покажале дека постои поврзаност меѓу срцевите болести и жолтите дамки познати како антеласмата или xanthelasma palpebrarum.

Ваквите израстоци се појавуваат и кај мажите и кај жените, а најчесто после 40. години. Тие жолти ознаки се поврзани со количината на холестеролот во крвта, а зголеменото ниво на холестерол и масти доведува до срцеви болести, запушување на крвните садови и удари.

Тие може да се симптом кој не смее да се занемари. Истражувањата покажале дека ваквите дамки може да се знак на срцев удар, сихемиска болест на срцето, артеросклероза и слично.

Иако хиперхолестеролемијата сама по себе е асимптоматска, долготрајно покачени нивоа на холестерол во крвта можат да доведат до атеросклероза. Во тек на повеќе години, хронично покачените нивоа на холестерол можат да придонесат во создавањето на атероматозни плаки во артериите. Ова миже да доведе до прогресивна стеноза (стеснување) или дури целосна оклузија (блокирање) на зафатените артерии. Помалите плаки можат да се распрнат (руптурираат), доведувајќи до формирање на тромб, кој може да го попречи крвниот проток.

Хиперхолестеролемија (GC) не е болест. Оваа состојба значи дека покачен холестерол во крвта, од кои набиен ѕидовите на крвните садови, артерии го стесниле својот лумен. Како резултат на тоа, срцето и другите органи се предвидени со доволно крв (циркулацијата на крвта е нарушена). Затоа, висок холестерол е сериозен фактор на ризик за атеросклероза, коронарна срцева болест.

Причини

Главната причина за оваа состојба е наследна. Како уште една причина за хиперхолестеролемија може да се нарече кршење на правилата за здрава исхрана – имено, употребата на големи количини на масни, пржени, високо-калорична храна. Тоа е таа храна содржи многу холестерол. Покрај тоа, на холестерол во крвта може да се зголеми како резултат на хормонални промени, нервни пореметувања, редовни услови на стрес.

Причините за појава на болеста може да се демнат во гените. Оваа форма на болеста се класифицира како примарна хиперхолестеролемија или С.Г. (фамилијарна hypocholesterolemia).

Фактори на ризик вклучуваат: Генетски (SG); артериска хипертензија; Со прекумерна тежина, што често се случува за навиките на исхрана и болести на метаболички процеси; недостаток на вежбање; Постојан стрес; Нездрави навики во исхраната, прекумерната потрошувачка на храна која придонесе за висок холестерол, како што се јајца пржени во маст;

Симптоми

дека холестеролот е значително зголемен, нема знаци. Сепак, постепено затнување на крвните садови  влијае на срцевиот мускул.. Идентификување е можно само со помош на лабораториски испитувања на крвта – Сепак, постојат некои карактеристики, надворешните манифестации на GC на кои треба да се обрне внимание :

– Појавата на густи мали нодули во тетива. Тие се особено забележливи на рацете. Тие се нарекуваат ксантоми. Овие јазли се составени од масти  – холестерол.

–  жолтеникава боја на кожа, нодули, кои обично се наоѓа под кожата – се нарекуваат xanthelasma

третман на хиперхолестеролемија

Главен третман за висок холестерол е посебен режим на исхрана, зголемена физичка активност. Треба да се намали високо-калорична храна. Месо треба да се вари или бари на пареа. Основните прехранбени производи треба да се растителната храна, житарици. Неопходно е да се значително намалување на внесот на сол. Неопходно е да се занимаваат со спорт или во најмала рака, да се направи гимнастика секој ден.

 народни лекови –

50-60 g на излупени корените стевиа растение. Ставете ги во тенџере, додадете 1 литар прочистена вода за пиење. Вари,  на тивок оган 10 минути. 100 ml три пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top