Home / Author Archives: BabinLek (page 80)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Зачини кои ќе ви го спасат животот ако редовно ги користите

Зачини кои ќе ви го спасат животот ако редовно ги користите

Тим на научници покажале дека мешавина од зачини антиоксиданти може да го намали стресот на срцето и крвните садови кој доаѓа од храна со висока содржина на масти. Кога јадеме телото ги користи јаглехидратите и ги претвора во енергија, а ...

Read More »

Рецепти – како лечеле Маите

Рецепти – како лечеле Маите

Цивилизацијата на Маите, која шест векови цветала во подрачјето кое денес ги опфаќа деловите на Мексико, Белизе, Хондурас, Ел Салвадор и Гватемала, развила методи за лекување кои имаат свое место во денешната холистичка медицина. Тие развиле и неколку рецепти за ...

Read More »

70 Проценти од луѓето го имаат овој проблем со очите – а не знаат

70 Проценти од луѓето го имаат овој проблем со очите – а не знаат

Еден просечен човек поминува 6 до 9 часа на ден пред некој вид екран, компјутер, таблет, лаптоп, мобилен… Претпоставуваме дека и со вас ситуацијата не е нешто поразлична. Ако е така, може да бидете меѓу речиси 70 проценти од возрасните ...

Read More »

Кој чај за што помага

Кој чај за што помага

– Чај од жалфија. Добар е за плакнење на грлото и усната шуплина. Помага при воспалено грло и настинки.  – Чај од шипки. Добар е против настинка бидејки содржи многу витамин Ц. – Чај од липа. Одличн е за добар ...

Read More »

Бојата на урината укажува на проблеми – еве како да препознаете

Бојата на урината укажува на проблеми – еве како да препознаете

Бојата на урината зависи од процесите кои се случуваат во нашето тело и не ретко се првиот аларм дека нешто не е во ред со нашето здравје. Еве како самите да можете барем да претпоставите за каков здраствен проблем станува ...

Read More »

Лек за аритмија и срцебиење

Лек за аритмија и срцебиење

Причините за појава на аритмија се нервно, психичко и физичко преоптоварување, прекумерна употреба на алкохол и цигари, заболување на тироидната жлезда, температурни промени во организмот, пречки во работата на надбубрежните жлезди, заболувања на кардиоваскуларниот систем, артериска хипертензија. Лекувањето на аритмијата ...

Read More »

БОРБА ЗА ЖИВОТ: Билката која ме спаси од смртоносниот РАК!

БОРБА ЗА ЖИВОТ: Билката која ме спаси од смртоносниот РАК!

Човек од соседна Бугарија раскажува за неговиот пат во животот и борбата со чумата на 21 век-рак. Неговата приказна на многумина им дава надеж, а зошто е тоа така прочитајте па ќе дознаете! „Во 2002 година ми открија тумор во ...

Read More »

Пробајте вода со бибер – спречува рак, дијабетес и многу други болести

Пробајте вода со бибер – спречува рак, дијабетес и многу други болести

Биберот со вода е едно од најдобрите пијалаци кои можете да ги консумирате ако сакате да изгубите килограми и да се ослободите од одредени болести. Се консумирал во древна Индија и познато е дека помага во изградбата на силен имунитет. ...

Read More »

Ова е најздрава намирница на светот: Го намалува притисокот и спречува мозочен удар

Ова е најздрава намирница на светот: Го намалува притисокот и спречува мозочен удар

Урмите имаат широк спектар на здравствени и нутритивни вредности поради што многу велат дека тоа е најздравото овошје на планетата. Урмите помагаат за секоја болест: – Урмите се одличен извор на железо -Урмите помагаат за тврда столица – тие Ја ...

Read More »

Може да ја имате а да не знаете – Бактерија го „јаде“ желудникот

Може да ја имате а да не знаете – Бактерија го „јаде“ желудникот

Од инфекцијата предизвикана од бактеријата хеликобактер пилори страда околу 56 отсто од светската популација Речиси секој втор човек има некакви тегоби со желудникот. Некои се жалат на често подждригнување, други дека ги измачуваат киселини, трети дека имаат болка, печење или ...

Read More »
Scroll To Top