Home / природен лек / Кој чај за што помага

Кој чај за што помага

Чај од жалфија. Добар е за плакнење на грлото и усната шуплина. Помага при воспалено грло и настинки.

 – Чај од шипки. Добар е против настинка бидејки содржи многу витамин Ц.

kamilica-caj-1328585176-120009– Чај од липа. Одличн е за добар сон.

 – Чај од хибискус. Ја намалува опасноста од покачен крвен притисок, содржи многу витамин Ц и може да биде афродизијак.

 – Чај од брусница. Има одлични антибактериски својства и се препорачува при проблеми со уринарните патишта.

 – Црн чај. Го намалува крвниот притисок и го чува срцето и крвните садови.

– Зелен чај. Содржи корисни полифеноли кои се силен антиоксиданс, па помагаат во борба против рак или при диети кај луѓе кои имаат поспор метаболизам. Може да го пиете и разладен со лимон, а помага и во губење на килограми, штити од рак, го намалува ризикот од мозочен удар и го чува непцето.

Чај од нане. Го смирува стомакот, ја намалува температурата и ги намалува болките.

 – Чај од мајчина душичка. Се препорачува за смирување и против зарипнатост.

 – Чај од камилица. Се употребува во тек на лекување на очни инфекции, тешкотии со варењето и иритација на кожата, добар е за грлото, кога ќе загнои заб или ќе потече, против воспаление на непцата, против подуеност и мачнини во стомакот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top