Home / Author Archives: BabinLek (page 70)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Одење на колена: Кинеската медицина ја признава оваа вежба како лек за сите болести

Одење на колена: Кинеската медицина ја признава оваа вежба како лек за сите болести

Одењето на колена се препорачува на сите. Оваа вежба нема контраиндикации, дури и за оние кои имаат болка во колената и зглобовите, бидејќи дури и таа болка понекогаш настанува како резултат на атрофија на мускулите. Таоистичкото одење на колена помага ...

Read More »

Зарази, стомачни болки, ешерихија – Без рехидратациска сол не тргнувајте на пат

Зарази, стомачни болки, ешерихија – Без рехидратациска сол не тргнувајте на пат

Во најтоплите месеци од годината во нашите климатски услови настинките се исклучително ретки, но не и акутните нарушувања на исхраната. Високите надворешни температури се погодни за појава на инфекции што ги предизвикуваат патогените цревни бактерии, како што се салмонелата и ...

Read More »

Бабин лек за Анемија

Бабин лек за Анемија

Анемијата е почеток на многу здравствени тешкотии. Доколку имате мака со тоа, од овој рецепт ќе дојдете до исклучителни резултати. Народната медицина бележи повеќе рецепти за поправање нна крвната слика, односно зголемување на хемоглобините во крвта. Овој лековит еликсир е ...

Read More »

Отечени нозе – проверете го срцето, влакнетост – проверете ги јајниците

Отечени нозе – проверете го срцето, влакнетост – проверете ги јајниците

Доброто здравје се препознава преку атрактивниот и младешки изглед. Можеби сте во искушение да го обвините стресот за брчките или за паднатата коса, но треба да знаете дека стресот не е и не може да биде главниот виновник за с`. ...

Read More »

Истражување: Неверојатната врска на зелениот чај и ракот

Истражување: Неверојатната врска на зелениот чај и ракот

Ново истражување откри како една активна компонента на зелениот чај, ги уништува канцерогените клетки во панкреасот. Истражувачите веруваат дека откритието е знак за нов пристап кон проучувањето на превенцијата на ракот, пренесува Фактор. Откритието е објавено во списанието “Метаболомиката” и ...

Read More »

За изгореници – млеко, компир, бел оцет, јагоди ….

За изгореници –  млеко, компир, бел оцет, јагоди ….

На плажа многу лесно може да го изгуби чувството за време, па да заборавиме да се намачкаме со нов слој заштитен крем за сончање или навреме да се скриеме под сенка од јаките сончеви зраци. За среќа, помошта за изгореници ...

Read More »

Користите влошки или тампони? Мора да го прочитате ова

Користите влошки или тампони? Мора да го прочитате ова

Индустријата на тампони и влошки е пазар од 718 милиони долари, бидејќи тие се неопходни. Тие се масовно произведувани, во голема мера рекламирани и ефтино правени, од избелена вискоза и пластика. Зошто нема реклами за многу побезбедните алтернативи? Сигурно не ни ...

Read More »

Клима уредот да не е под 23 степени – еве зошто

Клима уредот да не е под 23 степени – еве зошто

Заборавете го Северниот Пол. Температурата на клима уредот никогаш да не биде пониска од 22-24 степени. Така нема ни да се преладите, ниту ќе се потите Не влегувајте во простории со клима уред, ако сте врели, испотени или малку облечени. ...

Read More »

Рецепт за лек за срце, стар 800 години

Рецепт за лек за срце, стар 800 години

Создавачот на овој прочуен рецепт е калуѓерката  Hildegard fon Bingen,  која што живеела пред 800 години. Подоцна нејзиниот рецепт за срцеви проблеми го превземале и познати доктори, порачувајќи им го на бројни пациенти. Калуѓерката советувала дека секое домаќинство треба да го ...

Read More »

7 работи кои ќе ви се случат доколку почнете да џогирате

7 работи кои ќе ви се случат доколку почнете да џогирате

Ќе се чувствувате подобро Без оглед на сите проблеми кои ве мачат и сè што сте сакале да постигнете тој ден, доколку сте вежбале сигурно ќе се чувствувате порасположени. Организмот ќе ви биде благодарен. Ќе ви се подобри самодовербата Како ...

Read More »
Scroll To Top