Home / Author Archives: BabinLek (page 72)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Симтоми за рак на пенисот

Симтоми за рак на пенисот

Бројот на мажи со рак на пенисот е драстично зголемен. Како што покажуваат истражувањата, денес во светот има дури 30% повеќе мажи со ова заболување, отколку што имало пред десетина години. Со оглед на тоа што ракот на пенисот претставува релативо ...

Read More »

Обична вода штити од болести – еве од кои

Обична вода штити од болести – еве од кои

Најновите откритија на експертите укажуваат дека внесувањето на доволно количество вода може да превенира и спречи некои болести. На тој начин на примерможе да се спречи формирање на камења и инфекции на уринарниот тракт, па дури и формирање на рак ...

Read More »

Ако ги пиете овие лекови, никако не излегувајте на сонце

Ако ги пиете овие лекови, никако не излегувајте на сонце

Лекарите препорачуваат ако пиете антиреуматици, сулфонамиди и тетрациклински антибиотици, кинолонски антибиотици, орални контрацептиви, некои орални антидијабетици, трициклички антидепресиви, антиаритмитик амиодарон па дури и некои билни лекови да не излегувате на сонце. Некои лекови и помошни средства не може да се ...

Read More »

Течен кромид – ги чисти крвните садови, добар за мозокот

Течен кромид – ги чисти крвните садови, добар за мозокот

Исцедете 100 грама сок од кромид во тегла и додадете 100 грама мед. Добро измешајте и пијте трипати дневно по една супена лажица, половина час пред јадење. Ги прочистува крвните садови, мозокот и го подобрува памтењето. Освен тоа, помага за ...

Read More »

Како да го зачувате потемнетиот тен и после сончање

Како да го зачувате потемнетиот тен и после сончање

Пилинг пред сончање Поставете добра основа за потемнетиот тен. Пред изложување на сонце направете квалитетен пилинг на телото и отстранете ги сите мртви клетки. Вака подготвената кожа и отворени пори подобро ќе ги „впијат сончевите зраци“, ќе ви обезбедат полесно ...

Read More »

Лавандата – ем смирува, ем лечи – еве што

Лавандата – ем смирува, ем лечи – еве што

Лаванда е грмушка која потекнува од Медитеранот. Таа е зимзелена и има сребрени лисја. Исцелителната сила доаѓа од боите и може да биде зачувана на неколку начини. Најпопуларниот е преку прибирањето на етерично масло. Се произведува исто и вода од ...

Read More »

Смртоносниот триаголник кој сите го имаме на лицето

Смртоносниот триаголник кој сите го имаме на лицето

Опасноста лежи во влакната што растат во носот, кои стануваат се подолги со текот на годините, па затоа ги отстрануваме или сечеме од естетски причини. Меѓутоа, оториноларингологот д-р Ерих Војт, вели дека кубењето на влакната или нивното скратување може да ...

Read More »

Комарците ми го уништија летото, а потоа го дознав овој трик…

Комарците ми го уништија летото, а потоа го дознав овој трик…

Постои едноставен начин за спречување на напад од комарци, а нема да морате да купувате штетни спејови. „ValoRub“ е лек кој се користи за кашлање и настинка, а се нанесува на градите, грбот и вратот, како и на мускулите за ...

Read More »

Ослободете се од белите дамки по телото во лето

Ослободете се од белите дамки по телото во лето

Tinea versicolor е габично заболување на кожата коешто се појавува во текот на летните месеци. Станува збор за бели дамки кои најчесто се појавуваат на подрачјето кај вратот, а ако не се третираат можат да се прошират и по целото ...

Read More »

15 сигурни начини за труење со храна – еве што да избегнувате!!

15 сигурни начини за труење со храна – еве што да избегнувате!!

Ако не сакате да се отруете и себе и тие околу вас, еве на што треба да внимавате особено ако температурите се високи. Мажите најчесто печурките ги сецкаат во тавчето пред да ги испрат или смрзнато пиле пред да се ...

Read More »
Scroll To Top