Home / Author Archives: BabinLek (page 100)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Американски научник го откри рецептот за најмоќниот природен антибиотик

Американски научник го откри рецептот за најмоќниот природен антибиотик

Славниот лекар Ричард Шулц го откри рецептот што тој го нарекува супер – тоник затоа што помага во лекувањето на голем број болести. Тинктурите се едни од најдобрите природни лекови, пред се поради тоа што го извлекуваат и го чуваат ...

Read More »

Истоштени сте, преголем физички напор – оваа билка ќе ве крене на нозе

Истоштени сте, преголем физички напор – оваа билка ќе ве крене на нозе

Растението претставува повеќегодишно тревно растение кое достигнува до висина од еден метар. Стеблото му е разгранета, а лисјата – распоредени во линиска врска. Цветовите на врбинката имаат бледорозово или светло-виолетово со чашката и венчето се петделни. Цвета во текот на ...

Read More »

Младиот кромид е чудо: Три моќни дејства на зелениот дел

Младиот кромид е чудо: Три моќни дејства на зелениот дел

Освен што помага кај настинка и крвен притисок, младиот кромид делува против воспаленија, стрес и замор… И додека младиот кромид го поврзуваме со Велигден и со варените јајца и го јадеме сè до најзелениот дел следниот пат кога ќе се најде ...

Read More »

Ова билка која ни расте во двор е најмоќниот убиец на ракот

Ова билка која ни расте во двор е најмоќниот убиец на ракот

Глуварчето (Taraxacum) спаѓа во родот на билки и е од фамилијата Asteraceae. Тоа е повеќегодишна билка со жолти цветови, успешно расте на секое земјиште, но најмногу му одговараат ливадите и тревниците, пустите места и напуштените ниви. Расте и покрај патиштата и ...

Read More »

Смоквите – чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите – чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите изобилуваат со калиум, калциум, железо, фосфор, бакар, како и со витамините Б6, Ц и бетакаротен. Смоквите изобилуваат со соединенија со потенцијално антиканцерогено дејство, наречени бензалдехид и кумарин. Магнезиумот кој го има во големи количини во смоквите е еден од ...

Read More »

ВНИМАВАЈТЕ НА ПАЗАР: Ова се најзагадените овошје и зеленчук

ВНИМАВАЈТЕ НА ПАЗАР: Ова се најзагадените овошје и зеленчук

Веќе 9 години по ред агенцијата „Environmental Working Group (EWG)“ го објавува нивниот список со „Нечиста храна“. А јаболкото се најде на врвот на оваа листа како најзагадено овошје со пестициди. Рангирани се 46 различни природни плодови кои кога би ...

Read More »

ТРИК: Како да пиете, а да останете трезни

ТРИК: Како да пиете, а да останете трезни

Еден од основачите на Бостонската Пивара, Џим Коч, тврди дека познава мал трик со чија помош луѓето можат да пијат цела вечер, а да не се опијат. Во интервјуто за Esquare, Коч открил дека тајната е во квасецот. “Пред да ...

Read More »

Босанка со сите го дели лекот – Излечила рак со овој природен лек

Босанка со сите го дели лекот – Излечила рак со овој природен лек

Една жена од Босна, чие име не беше откриенo, одлучи со сите да го подели рецептот кој таа тврди и помогнал во лекувањето на рак, ја ослободил од болките иако 20 дена била на апарати во болница. Рецептот е на ...

Read More »

Домашен лек за чир

Домашен лек за чир

Секое утро исцедeте свеж сок од зелка  од 1 до 1,5 дл. Испијте го тоа на празен желудник и ништо друго не јадете наредните два часа. Ова повторувајте го 40 дена. Терапијата по потреба можете да ја продолжите додека  е ...

Read More »

Неверојатно здрава а и лесно до рамен стомак – дома направена Sassy вода

Неверојатно здрава а и лесно до рамен стомак – дома направена Sassy вода

Ова не е еден еден од производите што чинат цело богатство, всушност станува збор за обична вода збогатена со билки кои што се одлични борци против масните наслаги. Нутриционистот Синтија Сас чиј пронајдок е овој пијалок, вели освен тоа што ...

Read More »
Scroll To Top