Home / Author Archives: BabinLek (page 68)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Заштитете ја косата од хлор, солената вода и сонцето

Заштитете ја косата од хлор, солената вода и сонцето

Како да ја заштитите косата од водата? Кога одите на пливање, не заборавајте да нанесете посебен серум со УВ заштита, со кој ќе ја заштитите вашата коса од сончевите зраци. Серумот со УВ заштита, ќе ги спречи сончевите зраци да ...

Read More »

Колку често ја менувате перницата? – еве на што спиете

Колку често ја менувате перницата? – еве на што спиете

Според стручните лица, идеално би било перниците да ги менуваме на 6 месеци, а задолжително на 2 години. „Луѓето често ја нагласуваат важноста на чистотата на душекот, но забораваат на перницата. А перницата не е нешто на кое би сакале ...

Read More »

Брадавици – Еве како да се ослободите од нив лесно

Брадавици – Еве како да се ослободите од нив лесно

Многумина од нас имаат или имале проблеми со брадавиците. Освен тоа што изгледаат многу грозно, ни сметаат во секојдневните активности, па посакуваме да се ослободиме од нив што побрзо.Еве неколку старински лекови кои се користат за отстранување на брадавиците 1. ...

Read More »

Ореов чај – лекува слабокрвност

Ореов чај – лекува слабокрвност

Чајот се подготвува многу брзо и од лесно достапни состојки, а потребно е да пиете по една чаша дневно пред ручек. Кога организмот се бори со недостаток на железо, најдобро е да започнете со здрава исхрана и природни лекови. Ако ...

Read More »

Надуени сте? Лек за исфрлување вишок течности од телото и подобар метаболизам

Надуени сте? Лек за исфрлување вишок течности од телото и подобар метаболизам

Исечете на кришки едно јаболко, додадете едно стапче цимет (или една лажица цимет во прав) и прелејте ги со 1,5-2 литри изладена превриена вода. Оставете ги во фрижидер 1-2 часа. Пијте во текот на денот. Комбинацијата од јаболко и цимет ...

Read More »

Еве што треба да јадете на 20, 40.. 60 години

Еве што треба да јадете на 20, 40.. 60 години

Правилна исхрана е основа за здрав начин на живот, при што треба да ги земете во предвид и годините, тврдат научниците од Универзитетот во Калифорнија. Нашето тело се менува со времето, потребите на организмот се поинакви, и она што го ...

Read More »

Топло па невреме – Како да се справите со наглите промени на времето

Топло па невреме – Како да се справите со наглите промени на времето

Ова лето времето е многу променливо. Тие промени посебно влијаат на хронично болните, па затоа пронајдовме за вас неколку совети како да ги „преживеете” тие нагли промени. – Кога излегувате надвор за подолг период облечете памучна маица која ќе ја ...

Read More »

Ова ќе ве спаси од болката ако ве убоде оса, пчела или стршлен

Ова ќе ве спаси од болката ако ве убоде оса, пчела или стршлен

Овој совет го сподели пчелар, кој долги години одгледува пчели и тврди дека ова е најдоброто решение против болката и отокот. Земете алкохол или аспирин и едноставно само навлажнете и тријте на местото на убодот. Ова правете го од прилика ...

Read More »

БАБИН ЧУДОТВОРЕН ЛЕК: Подмладува и го поттикнува потемнувањето на белата коса!

БАБИН ЧУДОТВОРЕН ЛЕК: Подмладува и го поттикнува потемнувањето на белата коса!

Пробајте и ќе се уверите сами! Најпрво , според кажувањата на оние кои го пробале, ќе Ви се подобри видот, од диоптер минус 4 подобрување до минус 2 диоптер. Ќе забележите неверојатна позитивна промена на кожата и на целото тело, ...

Read More »

Зуење или болка во ушите – еве што треба да пиете

Зуење или болка во ушите – еве што треба да пиете

Непријатното зуење во ушите знае да биде многу непријатно за оние кои патат често од него. Познати фактори на ризик за тинитисот се интензивна бучава, повреди на главата и користење на некои лекови, но сепак во многу случаи причините не ...

Read More »
Scroll To Top