Home / Author Archives: BabinLek (page 69)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Ослободете се од секаков вид болка – 26 точки

Ослободете се од секаков вид болка – 26 точки

На секоја страна од нашето тело постојат најмалку 26 енергетски точки кои понекогаш го кочат протокот на енергијата и прават блокади. Тоа особено му се случува на современиот човек поради неговиот начин на живеење со премалку движење и многу седење. ...

Read More »

12 симптоми кај децата кои никако не смеете да ги игнорирате!

12 симптоми кај децата кои никако не смеете да ги игнорирате!

Кога детето е болно, понекогаш се чини како добра стратегија да почекате и да видите како ќе се развива болеста. Но, постојат и ситуации кои бараат итна посета кај педијатар или итна интервенција на брзата помош, што не е секогаш ...

Read More »

Без столица и само еден ден е показател дека нешто се случува – ,,меридијани на прстите,,

Без столица и само еден ден е показател дека нешто се случува – ,,меридијани на прстите,,

Телото секогаш ќе ве алармира на време што е во ред со него, на пример, во отсуство на столица – дури и за краток период, дури и еден ден,  е првиот алармантен знак. Исто така, ако урина, измет, пот имаат ...

Read More »

Како да му помогнете на пријател кој страда од депресија

Како да му помогнете на пријател кој страда од депресија

Депресијата е комплексна ментална болест која е многу повеќе од краткотрајна тага. Беспомошност, потиштеност, безволност, самокритичност, безиницијативност, повлеченост, чувства на безнадежност, тага и вина, намалена концентрација, губење на чувството за задоволство и интерес, социјална изолираност, ниска енергија, промена во апетитот ...

Read More »

Еликсир за цел организам – за имунитет и подмладување на телото

Еликсир за цел организам – за имунитет и подмладување на телото

Потребно: 100 мл ленено масло 2 лимона 1 голема главица бел лук 0,5 кг мед Постапка: Исчистениот бел лук, лимонот со кора и лимонот без кора ставете ги во блендер. Сомелената смеса помешајте ја со медот, додадете масло и се’ ...

Read More »

Ослободете се од главоболка и притисок за 20 минути!

Ослободете се од главоболка и притисок за 20 минути!

Доколку имате силна и неиздржлива болка во главата или патите од висок притисок, пробајте го овој природен лек кој ќе ви ја елиминира болката само за 15 до 20 минути. Подгответе облоги од газа или тенка памучна ткаенина. Здиплете ја ...

Read More »

Брадавици – Еве како да се ослободите од нив

Брадавици – Еве како да се ослободите од нив

Многумина од нас имаат или имале проблеми со брадавиците. Освен тоа што изгледаат многу грозно, ни сметаат во секојдневните активности, па посакуваме да се ослободиме од нив што побрзо.Еве неколку старински лекови кои се користат за отстранување на брадавиците 1. ...

Read More »

Еве како да се спасите од флеки од сончање и алергија од сонце

Еве како да се спасите од флеки од сончање и алергија од сонце

Постепено излегување на сонце во најголема мера ја намалува можноста од настанување на алергиска реакција. Но за време на летниот одмор, тоа е нешто што и не можеме така лесно да го контролираме. Доколку и при најмало изложување на сонце, ...

Read More »

Јапонките живеат долго и не се дебелеат – еве ја нивната тајна

Јапонките живеат долго и не се дебелеат – еве ја нивната тајна

Во последните 25 години Јапонките држат рекорд како најдолговечни жени на светот, затоа што во просек живеат 84 години и згора на се и не се дебелат. Во својата книга „Јапонките не стареат и не се дебелеат“, Наоми Моријама ги ...

Read More »

Се штрекате додека тонете во сон? Еве што значи тоа!

Се штрекате додека тонете во сон? Еве што значи тоа!

Замислете го ова. Вие сте во сон и го доживувате најдобриот сон во својот живот. Одеднаш вашето тело одеднаш се штрека и вие се будите од тој сон. Грдо, зар не? Зошто вашето тело одеднаш се буди? Дали ова ви ...

Read More »
Scroll To Top