Home / алтернативна медицина / Зајакнете го имунитетот за само 15 секунди – Наједноставен метод

Зајакнете го имунитетот за само 15 секунди – Наједноставен метод

Професор д-р Сергеј Бубновски, познатиот Московски специјалист за кинези терапија, препорачува едноставна метода за зајакнување на имунолошкиот систем: кратко тапкање со боси нозе во ладна вода!

Студен туш и ладната вода воопшто имаат долга традиција во многу култури, и со добра причина. Додека туширање и капење во топла вода е повеќе пријатна сепак, ладна вода обезбедува голем број здравствени придобивки.

noze vodaГерманските истражувачи откриле дека луѓето кои се тушираат секој ден по две минути во ладна вода поретко страдаат од настинки

Една студија спроведена во Прага, го истражувала ефектот на уринирање во ладна вода на млади спортисти. Тие повеќе од три пати неделно, за шест недели уринирале во вода на температура 14 степени. По овој период, тие го зголемиле бројот на два типа на бели крвни клетки – моноцити и лимфоцити, одговорни за уништувањето на различни патогени.

Студен туш оживува и дава енергија. Срцето посилно чука, има подобар проток на крвта, го лишува телото од замор. Ако  само и миење со ладна вода помага да се разбудите и да бидете свежо, замислете каков ефект има ладна вода врз целото тело!

Многу тврдат дека ладен туш го ублажува стресот и го подобрува расположението. Истражување на Универзитетот Вирџинија Комонвелт во Ричмонд (САД) покажа дека ладна вода го стимулира производството на норадреналинот, хемиска супстанца излачува од неврони и има антидепресивни својства.

метод

Секоја вечер, на крајот на денот, во када или лавор наполнете ладна вода.

Потоа влезете боси и тапкајте со нозете во ладната вода но само 10-15 секунди!

Потоа облечете волнени чорапи.

Така секоја вечер.

Значително ќе зајакне вашиот имунолошки систем.

Ако веќе сте настинати, тоа е уште една причина за да итно се зајакне имунолошкиот систем. Тогаш оваа метода со боси нозе во ледената вода правете на секои 4 часа.

Не плашете се дека ќе ја влошите вашата состојба, напротив, ова е “калење” на телото и ќе го зајакне вашиот имунолошки систем.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top