Home / Author Archives: BabinLek (page 59)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Предвреме ви побелува косата – еве што да правите

Предвреме ви побелува косата – еве што да правите

Погрешната исхрана и менталните грижи се двете главни причини за предвременото побелување на косата. Недостатокот од некои од витамините од групата Б, од железо, бакар и јод во секојдневната исхрана се верува дека е главен фактор за овој проблем со ...

Read More »

Лекарите почнаа да пропишуваат рецепти за масло од канабис

Лекарите почнаа да пропишуваат рецепти за масло од канабис

Маслото од канабис на рецепт веќе им е достапно на македонските пациенти. Можат да го користат болни од мултиплекс склероза, епилепсија, малигни заболувања и ХИВ инфекција. Се уште траат едукациите на специјалистите што ги вршат странски експерти околу правилната примена ...

Read More »

Волшебна рецепта за проширени вени со млеко и сапун

Волшебна рецепта за проширени вени со млеко и сапун

Оваа волшебна рецепта против проширени вени и тромбоза се пренесува од поколение на поколение, бидејќи дава гарантирани резултати. За нејзино подготвување ќе ви бидат неопходни само 1 чаша свежо овчо млеко и 1 бебешки сапун. Изрендајте го сапунот во млекото ...

Read More »

Божји храм во Македонија со икона која прави чуда

Божји храм во Македонија со икона која прави чуда

Ова е местото во кое ќе го најдете својот спокој, ќе ги слушнете сопствените молитви. Манистирот Богородица Чудотворна е божјиот храм во земјава, велат посетителите. На патот од Кичево кон Демир Хисар, токму овде ќе ви запре здивот за миг. ...

Read More »

Притиснете ја оваа точка во увото – ќе се ослободите од целиот стрес!

Притиснете ја оваа точка во увото – ќе се ослободите од целиот стрес!

Рускиот психијатар и лекар Марк Сандомирски му открил на светот како да се ослободите од стресот на сосема едноставен начин. Со оглед на тоа дека долготрајната изложеност на стрес може да предизвика сериозни здравствени тешкотии, не е на одмет да ...

Read More »

Стрес-тест – дознајте колку сте под стрес

Стрес-тест – дознајте колку сте под стрес

Колку пати ви се случило да се обидете да се опуштите во текот на денот, но мозокот цело време ве враќа на обврските што ве чекаат? Може за 5 секунди да дознаете колку навистина сте под стрес и во каква ...

Read More »

Како да преживеете земјотрес – неверојатно корисни совети

Како да преживеете земјотрес – неверојатно корисни совети

При земјотрес граѓанинот треба да се спушти на под, евентуално да се покрие, да клекне под маса или наспроти внатрешен ѕид, но не кај врата, с` додека не престане тресењето. Откако ќе запре тресењето, треба да се провери состојбата и ...

Read More »

Знаете ли зошто ви паѓа косата? – еве кога треба ако не да се грижите

Знаете ли зошто ви паѓа косата? – еве кога треба ако не да се грижите

Во просек секој ден губиме до 100 влакна. Повеќе од 100 влакна на ден во периодот подолг од два-три месеци треба да ве загрижува. Еве неколку пичини поради кои косата би можела да паѓа. Есен Зголемената изложеност на сончеви зраци ...

Read More »

(ВИДЕО) Решение за болните колена: Кратка вежба која прави чуда!

(ВИДЕО) Решение за болните колена: Кратка вежба која прави чуда!

Проблемите со болки во колената се чести и кај младите и кај старите лица. Причина за болката може да биде вишокот на килограми, но и слабо движење за што денеска неретко се заслужни „седечките“ професии. Ако не се движите многу, ...

Read More »
Scroll To Top