Home / Author Archives: BabinLek (page 58)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Ако не пиете доволно вода – еве од што може да се разболите

Ако не пиете доволно вода – еве од што може да се разболите

Проблемите со бубрезите, кожата, дигестивниот систем и главоболките се само некои од ефектите предизвикани од внесувањето недоволно количество вода. Водата ни е потребна како што ни е потребен и воздухот. Дали знаевте дека кога чувствувате жед, Вашето тело веќе е ...

Read More »

Лек од ленено семе: Ги исфрла токсините, топи целулит, помага за чир и гастритис

Лек од ленено семе: Ги исфрла токсините, топи целулит, помага за чир и гастритис

Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од лен содржи безброј корисни материи, во кои се вклучени витамини, минерали, омега-3 масни киселини и ...

Read More »

Притиснете со показлецот и држете 60 секунди – после ова никогаш нема да одите на доктор

Притиснете со показлецот и држете 60 секунди – после ова никогаш нема да одите на доктор

Кога чуствуваме болка, најпрво одиме на лекар или се фаќаме за кутијата со лекови. Меѓутоа, после овој текст ќе се уверите дека нее  потребно да се трете со хемија, ниту да чекате во полните чекалници во болниците. Refleksologija i prsti ...

Read More »

Што сè можете да излечите со ѓумбир?

Што сè можете да излечите со ѓумбир?

Ова растение помага и кај варењето на храната, а воедно ги апсорбира хранливите материи од храната. Исто така, ја ублажува надуеноста во цревата и гасовите и го регулира и апетитот. Сте слушнале ли некогаш за благодетите на чајот од ѓумбир? ...

Read More »

Ослободете се од првутот: Маска која се прави дома за само 7 денари

Ослободете се од првутот: Маска која се прави дома за само 7 денари

Фризерите ја препорачуваат, а многу е едноставна и евтина. За седум денари ќе имате совршена маска за коса. Она што е најважно е дека резултатите се долготрајни, а не краткотрајни и дека оваа маска од квасец која чини само седум ...

Read More »

Еве колку часови спиење се доволни според возраста

Еве колку часови спиење се доволни според возраста

Со обемот на работните часови и недостигот на време за себе, луѓето почнаа да забораваат на важноста на добриот сон, често заменувајќи ги тие 6-8 часа со нешто друго што е поврзано со кариерата. Многумина пак, сакаат да го минат ...

Read More »

Методи на Никола Тесла за зголемување на мозочната продуктивност

Методи на Никола Тесла за зголемување на мозочната продуктивност

Никола Тесла е познат по создавањето на електричен систем за наизменична струја, но покрај тоа неговото име се наоѓа и на уште околу 300 патенти за разновидни изуми. Во текот на животот константно работел на проекти и често ги реализирал ...

Read More »

Изматете малку црвен пипер во чаша вода, испијте и очекувајте одлични резултати

Изматете малку црвен пипер во чаша вода, испијте и очекувајте одлични резултати

Ако ставете малку мелен црвен пипер на гребаница таа ќе го сопре крвавењето. Дополнителна занимливости – нема да ве пече туку ќе овозможи побрзо зараснување, а по се нема да остане лузна. Станува збор за „рецепт“ од народна медицина кој ...

Read More »

Направете го овој лек – лечи низа заболувања

Направете го овој лек – лечи низа заболувања

Сигурно ви е познато дека медот и лукот се многу здрави, но ќе се изненадите што се може да направи нивната комбинација. Овие познати лекови во народната медицина со своите моќни својства лечат многу заболувања, па затоа со причина се ...

Read More »

Триглицериди: Како да ги намалите по природен пат

Триглицериди: Како да ги намалите по природен пат

На сите ни е познато дека зголеменото ниво на „лош“ (LDL) холестерол и високиот крвен притисок се закана за здравјето на срцето. Но, кога станува збор за здраво срце, не смеат да се заборават и триглицеридите, бидејќи се важен показател ...

Read More »
Scroll To Top