Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 57)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Факти за човечкото тело – овој текст ниеден маж нема да го прочита до крај

Факти за човечкото тело – овој текст ниеден маж нема да го прочита до крај

Човечкото тело е полно со мистерии, а некои негови карактеристики се толку интересни што нема да одолеете, а да не се насмеете. -На храната и требаат 3 секунди да стигне од устата до желудникот. -Човечката коса може да издржи тежина ...

Read More »

Напивка ШТО го чисти црниот дроб и спречува срцеви заболувања

Напивка ШТО го чисти црниот дроб и спречува срцеви заболувања

Чајот од ѓумбир е делотворен и во борбата против главоболка, грип и настинка. Одличен е и за ублажување болки и напнатост во мускулите, пишува HealthyLivingStyle. Секојдневната консумација на чај од ѓумбир може да го зајакне имунолошкиот систем, а се благодарение ...

Read More »

Лекови на нашите баби – џабе се, а ниту една медицина не ги побила досега

Лекови на нашите баби – џабе се, а ниту една медицина не ги побила досега

Оние повозрасните ќе се сетат на некои ,, бабини лекови,, кои ги користеле постарите, а за кои до ден денес медицината не нашла соодветно ефикасна замена. Старите не биле ,,заостанати,, или недоволно медицински учени – туку луѓето од колено на ...

Read More »

ВАНДУЗИ: Терапијата со чаши за болки во грбот која ја користат и олимписките спортисти

ВАНДУЗИ: Терапијата со чаши за болки во грбот која ја користат и олимписките спортисти

Досега сигурно сте ги забележале големите црвени точки по градниот кош и грбот на олимписките спортисти – терапија за која спортистите велат дека помага при болките и подобрување на мускулите. Во гевгелиско ги викале ,,вандузи,, во други места низ Македонија ...

Read More »

Флуорот во водата предизвикува нервни пореметувања!

Флуорот во водата предизвикува нервни пореметувања!

Големо истражување на научниците од Харвард довело до резултати кои покажуваат дека „можно е изложеноста на флуор да влијае врз невролошкиот развој кај децата“. Истражувањето било објавено на 20 јули во Environmental Health Perspectives и во зборникот US National institute ...

Read More »

Отровни хемикалии на секој чекор – 5 милиони годишно умираат од труења

Отровни хемикалии на секој чекор – 5 милиони годишно умираат од труења

Пет милиони луѓе секоја година умираат поради изложеност на одредени хемикалии, според најновиот извештај на Светската здравствена организација. Експертите предупредуваат дека ситуацијата е уште подраматична, бидејќи студијата не ги вклучува сите хемикалии. Воздухот, почвата, храната, речиси и да нема место ...

Read More »

Слепа жена прогледа – вградено и е првото бионичко око

Слепа жена прогледа – вградено и е првото бионичко око

За прв пат во историјата научниците успеаа да и го вратат видот на слепа жена, имплатирајќи и Бионичко око. Австралискиот дизајниран имплант, кој наликува на моделот направен во филмот во Терминатор, е многу веројатно дека може да им го промени ...

Read More »

А пушиш 20 цигари, а намалиш исто ти се фаќа

А пушиш 20 цигари, а намалиш исто ти се фаќа

Пушењето повеќе од 20 цигари дневно за три пати ја зголемува шансата за големо оштетување на мозокот, но и покрај тоа оние кои пушеле и сега се обидуваат да се откажат од тутунот, се уште се за двапати повеќе изложени ...

Read More »

Лек за неплодност – Смокви во маслиново масло

Лек за неплодност – Смокви во маслиново масло

Маслиновото масло во комбинација со смокви е чудесна комбинација во аптеката на природата и претставува народен лек одамна познат главно во приморските региони. Искуството покажува дека комбинацијата од смокви и маслиново масло помага во лечење главно на: неплодност, хемороиди,  цревни ...

Read More »

Масло од марихуана излечи смртно болен пациент во Хрватска (Видео)

Масло од марихуана излечи смртно болен пациент во Хрватска (Видео)

Борбата за потполна легализација на канабисот секојдневно освојува се поголема јавна подршка, а доказ за тоа е се поголемото медицинско следење на тематиката. Во емисијата “Проверено” на Хрватската телевизија Нова неодамна е објавен прилог од човек кој одлучил после хемотерапија ...

Read More »
Scroll To Top