Free songs
Home / Author Archives: BabinLek (page 363)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Ајдучка трева – лечи еден куп болести – со неа ќе сте здрави како Ахил!

Ајдучка трева – лечи еден куп болести – со неа ќе сте здрави како Ахил!

Ајдучката трева, или столисникот, е исправена билка со висина до 80 сантиметри. Бојата на стеблото е светлозелена ил црвено-кафеава. Има безброј перјасти ливчиња, и ја карактеризира прекрасна миризба. Ботаничкото име (Achilea millefolium) и’ е дадено по грчкиот јунак Ахил, и ...

Read More »

Народен лек за намалување на шеќерот и триглециридите

Народен лек за намалување на шеќерот и триглециридите

Овој рецепт го користеле нашите предци, а помага да го намалите шеќерот во крвта и вишокот килограми. 2 стапчиња цимет една кесичка каранфилче 1,5 литар флаширана вода (не смее да биде газирана) Начин на подготовка : Во водата ставете го ...

Read More »

Пијте млеко, штити од дијабетес!

Пијте млеко, штити од дијабетес!

Најновите истражувања покажуваат дека млекото го намалува ризикот од заболување од деијабетес од тип 2, а виновник за тоа е транс-палмитолеинската киселина.  Во истражувањето учествувале речиси 3.750 луѓе, а откриено е дека луѓето кои на почетокот имале повисоко ниво на ...

Read More »

Грав – добар за за бремени жени, болни од дијабет, штити од рак на дебелото црево

Грав – добар за за бремени жени, болни од дијабет, штити од рак на дебелото црево

Иако го има на нашите трпези од дамнешни времиња, дури неодамна гравот го доби заслуженото внимание благодарејќи на се поголемата популарност на здравата исхрана. Навистина можеме да кажеме дека гравот е суперхрана бидејќи содржи диетални влакна, протеини и антиоксиданти. Гравот ...

Read More »

Ружата е лековита – за рани, изгореници, белодробни заболувања

Ружата е лековита – за рани, изгореници, белодробни заболувања

Лековитите својства на ружата се познати многу одамна, за што сведочат записите најдени во Египет, Индија и Кина и каде може да се најде упатство за примена на лековитите својства на ружата. Ви претставуваме неколку лековити рецепти од ружа кои ...

Read More »

Жалфија – природен антисептик и антибиотик

Жалфија – природен антисептик и антибиотик

Жалфијата во народната медицина се користи како лек за воспалителни процеси на цревата, желудникот, црниот дроб, бубрезите и уринарните патишта. Името на латински (Salvia officinalis) значи дека ова растение е спасително и лековито, а се смета и за едно од најдобрите ...

Read More »

Сируп за чистење маснотии од крвта

Сируп за чистење маснотии од крвта

Потребни состојки – 1 кг лимони – 5-6 китки магдонос – 3 литри вода – 1 ќесичка сода бикарбона Подготовка: Лимонот најпрво измијте го во студена вода, потоа потопете го во топла вода и сипете ја ќесичката сода бикарбона. Оставете ...

Read More »

Спречете ги болките во грбот

Спречете ги болките во грбот

Болките во грбот претставуваат еден од најчестите здравствени проблеми кај луѓето. Овој проблем се јавува кај многумина од нас, барем еднаш во животот. Автор M-r Ph Марија Петреска / Доколку не ја сватиме оваа болка сериозно, тогаш таа може да ...

Read More »

Природни лекови за лечење на кандида

Природни лекови за лечење на кандида

Кандидата е проблем со кој се соочуваат сите припаднички на женскиот пол.Во секое тело има мала количина на кандида која помага при варењето и одржува рамнотежа која овозможува нормално функционирање. Меѓутоа, доколку таа рамнотежа се промени од некоја причина (храна, ...

Read More »

Бел слез – корисно за се’

Бел слез – корисно за се’

Althaea officinalis, или попознат како бел слез, е трајна билка со меснати, силни и разгранети корени со бела боја. Ова растение, кое расте на насипи, крај река, на влажни ливади и на поплавени подрачја, се одгледува и во градините со ...

Read More »
Scroll To Top