Home / Author Archives: BabinLek (page 370)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Јапонски бабини лековити рецепти

Јапонски бабини лековити рецепти

Умебоши сливите се берат во месец Јуни, па потоа се ставаат во глинени тегли со морска сол додека да ферментираат. Се смета дека се многу лековити. Загрејте 2 или 3 умебоши сливи на тивок пламен, внимавајќи да не изгорат. Додате ...

Read More »

Мумио – мистериозен лек за многу болести

Мумио – мистериозен лек за многу болести

Мумио го нарекуваат старо тајно оружје против болестите, го нарекуваат уште и планинска крв, планинска солза и со уште неколку слични имиња. Потекнува од Сибир, а може да се пронајде во карите и пештерите каде што пчелите некогаш имале свои ...

Read More »

Едноставен лек за грло – а ефикасен

Едноставен лек за грло – а ефикасен

Подготовка: Во тегла наредете парчиња од лимон, мед и ѓумбир, кој е исто така исечен на парчиња. Затворете ја теглата и ставете ја во фрижидер каде ќе се формира желе. Користење: Земете супена лажица од желето, ставете во шолја и ...

Read More »

Ноќната смена „ви нуди“ инфаркт, мозочен удар и рак на дојка!?!

Ноќната смена „ви нуди“ инфаркт, мозочен удар и рак на дојка!?!

Веќе е познато дека работата во смени е голем фактор за зголемен крвен притисок, васкуларни заболувања и мозочен удар, но не беше утврдено како секојдневното менување на работното време , а посебно ноќната смена, влијае на здравјето на кардиоваскуларниот состав.

Read More »

Зајакнете го имунитетот – еве како

Зајакнете го имунитетот – еве како

Ова постојано го слушам на телевизија дека било многу здраво,па лично почнав да го применувам -бадеми непечени се ставаат во ладна вода од 12 до 24 часа да отстојат.Потоа им ја лупите лушпата и се јадат 10 бадеми одсабајле на ...

Read More »

Хомеопатски лекови – стимулираат враќање на рамнотежата во организмот

Хомеопатски лекови – стимулираат враќање на рамнотежата во организмот

Денес во хомеопатијата се костат преку 5 000 лековити препарати. Во хомеопатијата е важно разредувњето и потенцирањето. Разблажувањата од 1 до 10 се означени со римските броеви X (1X = 1/10, 3X = 1/1,000, 6X = 1/1,000,000). Слично, разблажувањата од ...

Read More »

Нов лек за превенција од мозочен удар

Нов лек за превенција од мозочен удар

Истражувачите на „American Stroke Association’s International Stroke Conference“, го претставија лекот апиксабан, нов анти агрегациски лек, што се покажал подобар од аспиринот во превенција од мозочен удар кај пациенти со атријална фибрилација (АФ) кои не биле во состојба да земаат ...

Read More »

Инчуните – лек од морето – спречува мозочен удар, рак на кожата, белите дробови, простата

Инчуните – лек од морето – спречува мозочен удар, рак на кожата, белите дробови, простата

Оваа мала сина риба е многу здрава и се користи во медитеранската исхрана. Тренд во современите инвентивни кујни е употребата на филетите од инчуни Ова ситна сина риба има многу сродници низ светските мориња и океани. Постојат 144 вида инчуни. ...

Read More »

Природни лекови за циркулација

Природни лекови за циркулација

Неколку природни лекови ја подобруваат циркулацијата, а со тоа влијаат и на вкупното здравје. Сувиот екстракт од полодот „Aesculus hippocastanum“ ( див костен ), од одамна познат и ценет по лековитото дејство. Сувиот екстракт содржи многу лековити супстанции ( флавоноиди, ...

Read More »

Симптоми на менопауза

Симптоми на менопауза

Менопаузата е природна појава низ која поминува секоја жена кога ќе влезе во одредени години, што е воглавно помеѓу триесет и пет и педесет години. Повеќето жени се неспремни за појава на симптоми од ваков вид, па се создава паника ...

Read More »
Scroll To Top