Home / Author Archives: BabinLek (page 350)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Сончогледовото семе – полно здравје

Сончогледовото семе – полно здравје

Слаткото и крцкаво семе од сончоглед многу често го јадеме само заради занимација, но е и одличен извор на калории, есенцијални масни киселини, витамини и минерали. Освен што навистина уживаме во него, носи многу благодети за кожата, косата и општото ...

Read More »

ХЕЛДА – за кожни болести, гастрит, анемија

ХЕЛДА – за кожни болести, гастрит, анемија

Хелдата почнала да се одгледува уште пред 4.000 години во Индија и Непал. Била многу отпорна на студ, па почнала да се одгледува во повеќе земји,на исток-во Кина, Јапонија, Кореа, па се до далечниот исток, а на запад-Ками, Сури.  Се ...

Read More »

Лек против цревни паразити

Лек против цревни паразити

1.За деца Се прави мешавина од 30 гр. излупени семки од тиква ,30 гр. лук и 20 гр. рицинус. Ова се се зема оддеднаш. 2.За  возрасни Се зема 200 гр.мелено семе од тиква во бело кафе,најдобро наутро во 6-7 саатот ...

Read More »

Ве чешаат очи, имате првут, грчеви – ви недостасува калиум

Ве чешаат очи, имате првут, грчеви – ви недостасува калиум

Калиумот заедно со натриумот, хлорот, магнезиумот и калциумот,ја  поддржаат клучната  ацидобазна рамнотежа во организмот. Човек губи калиум при обилно потење, често мокрење и повраќање.Редовната употреба на кафе и алкохол, исто така предизвикуваат хипокалемија (медицински термин за ниско ниво на калиум ...

Read More »

Откриени бактерии кои доведуваат до рак на дебелото црево

Откриени бактерии кои доведуваат до рак на дебелото црево

Наодите на научниците од Њујорк Универзитетот ги објави „Journal of the National Cancer Institute“. Се покажало дека е и намалена разноликоста на бактерии во системот за варење поврзани со развој на рак на дебелото црево. Утврдено е дека заболените од ...

Read More »

Природна медицина – решение за многу болести (Рецепти)

Природна медицина – решение за многу болести (Рецепти)

Асс. м-р Драган Јованов (1986) дипломирал и магистрирал на Факултетот за земјоделски науки и храна – Скопје, а моментално е во фаза на завршување на докторски труд за лековитите растенија, на Факултетот за менаџмент на еколошки ресурси, модул храна и ...

Read More »

Отстранете ги лузните од акни

Отстранете ги лузните од акни

Акните не ретко оставаат незгодни белези на кожата особено ако сте се обиделе да ги стискате. Од белезите тешко е да се ослободите но постои начин на кој можете да го сторите тоа. Лимонов сок – Лимонот помага кај отстранување ...

Read More »

Едвард Грифин: Хемотерапијата е медицинска измама

Едвард Грифин: Хемотерапијата е медицинска измама

Во ексклузивно интервју прославениот американски публицист Едвард Грифин, открива зошто официјалната медицина го крие вистинскиот лек против ракот, на кои места на светот нема малигни заболувања и колку вакцинацијата е опасна работа. Американскиот книжевник и публицист Едвард Грифин (81) мислел ...

Read More »

Нов лек против хепатит Ц? – повторно руски научници го открија

Нов лек против хепатит Ц? – повторно руски научници го открија

Претставен е нов препарат во таблети против хепатит Ц „нарлапревир“, со кој се лекуваат 85 отсто од случаите и за сега нема никакви несакани ефекти, тврдат руските научници. Носителите на вирусот хепатит Ц низ годините можеле да бидат инфицирани, а ...

Read More »

Македонци пред револуционерно откритие – ќе го забават стареењето на кожата

Македонци пред револуционерно откритие – ќе го забават стареењето на кожата

Триесет и шестгодишниот доктор на хемиски науки Проф – Рубин Гулабоски и 33 годишниот доктор на медицински науки Иван Богески од Прилеп, сметаат дека се пред огромно откритие – како да се забави процесот на стареење на кожата. Со двајца ...

Read More »
Scroll To Top