Home / Author Archives: BabinLek (page 320)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Сами си се разболуваме – еве како емоциите оставаат лузни на нашето тело

Сами си се разболуваме – еве како емоциите оставаат лузни на нашето тело

Идејата дека секој од нас сам си „создава болест“ веќе не се вбројува како екстремна алтернатива на која лекарите од западот превртуваат очи. Луѓето денес, се повеќе веруваат дека телото е вистинската слика и одраз на мислите и верувањата на ...

Read More »

Ако ве врти колено…

Ако ве врти колено…

Сигурно знаете многу луѓе (вклучувајќи се и себеси) што се жалат на болки во зглобовите или мускулите, а ретко кој ги превзема основните превентивни мерки за да се заштити и да ги минимизира. Почесто се обвинуваат околностите како напорна физичка ...

Read More »

Болеста има мирис: Рак на црн дроб мириса на риба, дијабет на ацетон…

Болеста има мирис: Рак на црн дроб мириса на риба, дијабет на ацетон…

Мирисот на телото и здивот може да биде знак на болет, тврдат научниците во две одделни студии на шведскиот институт Каролинска и американскиот центар за сетила Монел. Здивот на луѓето со дијабетес мириса на ацетон, додека оние со заболување на ...

Read More »

Жените кои родиле повеќе од 10 деца со помал ризик од појава на рак!

Жените кои родиле повеќе од 10 деца со помал ризик од појава на рак!

Жените кои родиле 10 пати или повеќе имаат за 25 отсто помал ризик од развој на рак покажало финско истражување според кое ризикот од гинеколошки малигни заболувања кај овие жени е за 50 проценти понизок . Научниците го проучувале ризикот од ...

Read More »

Маска против косопад од коњак и мед – препорачана од француските фризери

Маска против косопад од коњак и мед – препорачана од француските фризери

Овој совет доаѓа директно од француските фризери, кои им препорачуваат домашна маска на своите клиенти. Таа многу успешно се користи против косопад, а исто така и за брз растеж на косата. Маската е апсолутно за сите типови на коса, и ...

Read More »

Тест со дишење кој може да открие рак на дојка за 10 минути

Тест со дишење кој може да открие рак на дојка за 10 минути

Мемографијата наскоро би можела да биде заменета со нов метод за кој се тврди дека е безболен и повеќе прецизен од мамографијата. Тестот со дишење наречен “The BreathLink” за само 10 минути реагира на ќелиите на туморот. Процедурата е многу ...

Read More »

Лек за цисти на матката

Лек за цисти на матката

Состојки: Мед 1 килограм Чуваркуќа 500 грама Листовите од чувар куќата сомелете ги и процедите. Вп добиениот сок додадете мед да добиете гхомогена смеса. Оставете да одстои 7 дена на топло пред да почнете да го употребувате. Јадете по една ...

Read More »

Со магдонос или оцет отстранете ги пегите

Со магдонос или оцет отстранете ги пегите

Скапите креми и козметички средства немаат секогаш ефект и понекогаш имаат само периодичен ефект. Eве нешто природно – магдонос или пак оцет. Облоги од магданос – или пак истолчете го магданосот и помешан со малку јаболков оцет нанесете го на ...

Read More »

Што значи кога ви крцкаат коските?

Што значи кога ви крцкаат коските?

Kоските кое го чувствуваме во колената, рамењата, вилиците се случува секојдневно. Но дали сме загрижени за тоа? Се вели дека не е ништо страшно, но ако се случува често, можеби треба да се посети лекар. Рамења: Звукот на пуцкање во рамењата, ...

Read More »

За меморија, крвна слика, вид – само спанаќ

За меморија, крвна слика, вид – само спанаќ

Нутриционистите порачуваат, за брзо да размислувате, имате добра крвна слика и вид, а желудникот подобро да ви ја вари храната  јадете спанаќ. Тој е една од највредните хранливи намирници, дава сила, штити од канцерогени и кардиоваскуларни болести, остеопороза, катаракта, холестерол… ...

Read More »
Scroll To Top