Home / бабини рецепти / Со магдонос или оцет отстранете ги пегите

Со магдонос или оцет отстранете ги пегите

Скапите креми и козметички средства немаат секогаш ефект и понекогаш имаат само периодичен ефект. Eве нешто природно – магдонос или пак оцет.

pegi1Облоги од магданос – или пак истолчете го магданосот и помешан со малку јаболков оцет нанесете го на лицето како маска. Ддодадете и малку маслиново масло. Држете 20 сетина минути па исплакнете со вода. Оваа маска повторувајте ја барем еднаш неделно.

Јаболковиот оцет, верувале или не, не е полезен само во кујната, туку претставува една од најдобрите природни козметички состојки кои ни се на располагање. Освен тоа оцетот е лесно достапен и ефтин. Употребата на оцет врз вашето лице е сигурна, со оглед на тоа дека се работи за природен производ. Меѓутоа, ако сакате најдобри резултати, ќе мора да го користите на вистинскиот начин.

Јаболковиот оцет ги намалува порите. Отако ќе го измиете и исушите лицето, се што треба да сторите е да нанесете оцет со памукче на оние места каде порите се поизразени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top