Home / Author Archives: BabinLek (page 300)

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Само неколку капки кечап дневно – ќе ви го контролира холестеролот

Само неколку капки кечап дневно – ќе ви го контролира холестеролот

Само неколку капки ќечап со појадокот и ручекот како и 2 часи сок од патлиџан на ден знатно ќе го намали нивото на лош холестерол во крвта, тврдат научници од финскиот универзитет Оуло. Во истражувањето доброволците кои во тек на ...

Read More »

Семе од афион – за жед, треска, воспаление, иритација на абдоменот

Семе од афион – за жед, треска, воспаление, иритација на абдоменот

Семето од афион е она што се деривира и преработува од растнието афион (Papaver somniferum). Овие семиња не содржат наркотични својства. Иако е точно дека непроцесираното семе на растението содржи алкалоиди како морфиум, лек за болка кој создава зависност, обработените ...

Read More »

Паника и аларм од лекарите: 7 бактерии целосно отпорни на антибиотици

Паника и аларм од лекарите: 7 бактерии целосно отпорни на антибиотици

Многу заразни болести кои денес се сметаат за помалку опасни би можеле повторно да станат голема закана доколку не се преземе нешто против нивната отпорност на антибиотици, предупредува Светската здравствена организација. Организацијата во новиот извештај посветен на отпорноста на микроорганизмите ...

Read More »

Само запалете го овој лист и нервозата ќе ја снема за секунда

Само запалете го овој лист и нервозата ќе ја снема за секунда

Тензија, нервоза, стрес, напнатост… Постои билка која ќе ви помогне да се опуштите за многу кратко време. Станува збор за ловоров лист. Рускиот научник Генадиј Малахов откри дека оваа билка  има фантастично дејство против замор и стрес. Се што би ...

Read More »

Како да пиете, а да останете трезни

Како да пиете, а да останете трезни

Еден од основачите на Бостонската Пивара, Џим Коч, тврди дека познава мал трик со чија помош луѓето можат да пијат цела вечер, а да не се опијат. Во интервјуто за Esquare, Коч открил дека тајната е во квасецот. “Пред да ...

Read More »

Ова се најзагадените овошје и зеленчук кои ги купуваме

Ова се најзагадените овошје и зеленчук кои ги купуваме

Веќе 9 години по ред агенцијата „Environmental Working Group (EWG)“ го објавува нивниот список со „Нечиста храна“. А јаболкото се најде на врвот на оваа листа како најзагадено овошје со пестициди. Рангирани се 46 различни природни плодови кои кога би ...

Read More »

Дури 50% болни од рак живеат и 10 години по дијагнозата

Дури 50% болни од рак живеат и 10 години по дијагнозата

Шансите дека болни од рак ќе живеат подолго од десет години  денес се многу повисоки отколку пред 40 години. Речиси половина од пациентите кои имаат малигна болест живеат најмалку 10 години од дијагностицирањето , тврдат научници од Центарот за истражување ...

Read More »

Познат модел се лечела со алтернативен третман за болки – еве како и изгледа грбот

Познат модел се лечела со алтернативен третман за болки – еве како и изгледа грбот

Познатата манекенка, ангелот на „Викторија Сикрет“, Хилари Рода е уште една од дамите кои ја испробале новата метода против болка во грбот. „Cupping“ терапија или терапија со врели чаши е неверојатно добар третман за разни болни состојби. Оваа терапија е ...

Read More »

Смоквите се чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите се чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите изобилуваат со калиум, калциум, железо, фосфор, бакар, како и со витамините Б6, Ц и бетакаротен. Смоквите изобилуваат со соединенија со потенцијално антиканцерогено дејство, наречени бензалдехид и кумарин. Магнезиумот кој го има во големи количини во смоквите е еден од ...

Read More »

Бабини лекови ако си го изгорите јазикот

Бабини лекови ако си го изгорите јазикот

Јазикот може да остане вцрвен и чуствителен и до три дена, да боли, да биде и отечен. Никако немојте веднаш да истрчате до фрижидерот и да ставите лед на јазикот. На тој начин, заради чувствителноста на јазикот, може да дојде ...

Read More »
Scroll To Top